Gut, Kalp Krizi ve Felce Davetiye Çıkarıyor

Halk arasında “et hastalığı” olarak da bilenen Gut hastalığının, sadece eklemleri değil metobolik durumu ve kalp damar sağlığını da etkilediğini anlatan İç Hastalıkları Uzmanı Dr. Cüneyt Hayretdağ, “Gutu olan kişilerde kalp damar hastalığı görülme, inme-felç ya da kalp krizi geçirme riski normal kişilerden daha fazladır” dedi.

BU BELİRTİLERE DİKKAT!

Gut hastalığının erken ve hızlı bir şekilde kontrol altına alınmasının önemine değinen Dr. Hayretdağ, “Ani başlayan, özellikle ayak başparmak ekleminde yanı sıra ayak bileği eklemi ile diz ekleminde tutulum gut hastalığı habercisidir. Eklem çok ağrılıdır, kızarık, şiş ve ödemlidir. Ayak baş parmağının ilk boğumunda kızarıklık, ciddi ağrı ve şişlik de gut belirtilerindendir. Hastalık, tedavi ve diyet ile kontrol altına alınmalıdır. Atakta Kolşisin ve NSAİ dediğimiz voltaren, dolorex gibi ilaçların yanı sıra hastalar proteinden fakir beslenmelidir” ifadelerine yer verdi.

SEBEPLERİ NELERDİR?

Hastalığının sadece eklemleri tutan bir hastalık olmadığını, aynı zamanda kalp damar hastalıkları, felç ve kalp krizi gibi tablolara yol açabileceğini söyleyen Dr. Hayretdağ, gutun sebeplerini ise şöyle sıraları:
-Ailesel bazı hastalıklarda ürik asit üretimi artabilir ya da atılımı azalabilir.
-Etten zengin beslenme (tavuk, balık, kırmızı et)
-Ürik asit böbrekten atılır. Kronik böbrek yetmezliği
-Alkol kullanımı
-Lösemi, bazı kanser türlerinde ve kemoterapi sonrası ürik asit artabilir. (BSHA – Bilim ve Sağlık Haber Ajansı)


Etiketler: 326 okunma

Yorum yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir