[avatar user="siyarkendirci" size="150" ]

Gezme ceylan bu dağlarda seni avlarlar!

/ by | Leave a comment

Gezme ceylan bu dağlarda seni avlarlar! Çok uzun zaman evvel yazılmış ve birçok sanatçı tarafından da söylenmiş bir türküdür bu.  Yazar müneccim olup bugüne bakarak da yazmamış bu eseri.  Gerçek şudur ki, dünya, dünya olalı zalimler ceylanları avlarlar. Zalimler bu işi o kadar abartmış ki Ceylan hayvanının gezecek yerlere kadar el uzatmış.

 

BEŞ SANİYEDE BİR İNSAN

Afrika ülkeleri, dünyanın en zengin altın ve elmas madenlerine sahip olmalarına rağmen dünyanın en fakir ülkeleridir. Afrika ülkelerinde her BEŞ SANİYEDE BİR İNSAN ki birçoğu çocuk olmak üzere açlıktan ölür.

 

Afrika insanı sahip oldukları zenginlikler yüzünden açlıktan ölürken, doğası da zenginlerin sapıkça zevkleri için ölmektedir. Özelde Amerika ve Avrupalı kimi zengin katiller kendi ülkelerinde katliam yapamadıkları için Afrika ülkelerine av turları düzenlerler. Bu turlarda çoğu zaman nesli tükenmek üzere olan nadide hayvanları da katlettikleri olur.

Düşün ki, sırf parası var diye, dünyanın bir ucundan gelip seninle aynı havayı soluyan bir yılanı, bir aslanı yâda bir zürafayı öldürüyor. Öldürmesinde ki tek amaç ise katletmekten zevk almasıdır.

Bana ne mi dedin?

Afrika’dan bana ne mi dedin? Yazının alt kısmında ki resim Adıyaman’da çekildi. Amerikalı Avcı-Katil Emieblcek Harris’in Adıyaman’a gelip Adıyaman’da Doğa Koruma ve Milli Parklar Müdürlüğü’nün av turizmi kapsamında vurulmasına izin verdiği 11 yaşındaki dağ keçisini öldürdü.

Absürt, Komik vede hayasızcadır. Doğa kuruma müdürlüğü diye bir kurum var  ve 21.000 TL veren zengine ülkemin hayvanlarını öldürmesine izin veriyor. Bu yıl kotalar belirlemiş, Urfa dağlarında gezen ceylanı katletmenin bedeli 21.000 TL imiş.

 

Dağ başında gezen, dünya güzelliği olan ceylanları, keçileri, domuzu hatta yılanları zengin çocuğuna para karşılığı öldürten kapitalist dünya sistemi gün gelir senin oğlunu kızını da para karşılığında av olarak öldürtür.

 

Ne kadar da benziyoruz Afrika’ya değil mi? Türkiye de tarım, hayvancılık, genç nüfus, tarih ve su kaynakları gibi bir çok konu da en zengin şehirdir Urfa. Gelin görün ki mevsimlik işçilerimizin cenazeleri yollara savrulur. Türkiye de her anlamda hizmette belki de en geri kalmış şehiriz. İyisi mi Urfa şehri gelişip ilerleyeceği yok, geri gittiği cabası.  Barı Ceylanlarımıza kıymasaydınız.

 

Bu nedenle diyorum ki, #AvCinayettir, bu cinayette kimin parmağı ve müsaadesi var ise onlar da katildir.

 


Etiketler: 1034 okunma
Bilgilendirme

Urfa Yaşam Haber sitesinde yazılan yazılardan yazarın kendisi sorumludur. Yazarın görüşleri Urfa Yaşam haberinin görüşlerini yansıtmaz

Yorum yap

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir