Gaziantep valisi, 18 bin kişi karantina da

Gaziantep valisi Davut Gül şehirde Korona virüs salgınına dikkat edilmediğini şu anda 18 bin kişinin karantinada olduğunu açıkladı.

Türkiye’deki cezaların 3’te 1’inin Gaziantep de kesildiğini belirten Vali Gül, salgına karşı mücadelede kamunun payının yüzde 10, halkın payının yüzde 90 olduğunu söyledi.

Vali Gül, “Şehirleşme sorunuyla ilgili şunu görüyoruz; 70-80 metrekare evlerde 8-10 kişilik aileler yaşıyor. Pandeminin yayılmasında, artmasında bunun etkisi olduğunu düşünüyorum. Antep için uzmanların bunu araştırması lazım” dedi.

Vali Davut Gül, kentte salgının önlenmesine yönelik çalışmalar kapsamında 444 ile başlayan yeni bir hat kurulacağını ifade etti. Koronavirüslü hastanın sağlık kuruluşuna ulaşımının ve takibinin bu sistem ile kolaylaşacağını anlatan Vali Gül, aynı zamanda şoförlü araç kiralanarak test yapılan kişilerin bu araçlarla evinden alınıp bırakılarak toplu taşıma araçlarını kullanmalarının önleneceğini söyledi.

Vali Gül, “Normal sağlık hizmeti dışında ambulans dışında şoförlü araç kiralayacağız. Bu aracın yapacağı; hasta olan ya da risk taşıyan kişinin toplu taşıma aracını kullanmasını önlemek. Araç ile hasta veya riski kişi hastaneye gelecekse bu araçla alınıp, tekrar evine bırakılacak. Bu mekanizmayı oluşturacağız” dedi.

Kontrollü sosyal hayatın 2 yıl sürebileceğine dair sosyal medya paylaşımı ile de gündeme gelen Vali Gül, bu sürenin uzmanların tartıştığı bir konu olduğunu hatırlatarak, şöyle konuştu:

“İnşallah bu süreç 2 ay içerisinde aşılır. 2 yıl deniliyor, belki o kadar sürmeyebilir, belki daha fazla sürebilir. Bunu neden açıkladık; vatandaşlardan 15-20 gün, bir ay sokağa çıkma yasağı beklentisi var. Vatandaş evde bir süre kalalım hastalık komple ortadan kalksın diyor. Bunu yaptıktan sonra da herkes pandemi öncesi hayatına dönsün istiyor. Bunun olmayacağını anlatmak için süreç 2 yıl sürebilir uyarısını yaptık. Bir ay evde kalsak Antep’te vakayı sıfırlasak, dışarıda sıfırlanmadıkça risk devam eder. Kontrollü sosyal yaşamda üzerimize düşeni yapmazsak 10 gün içerisinde yine aynı yere geliriz. Aşı veya kalıcı çözüm bulunana kadar risk her zaman var. Aşı bulunana kadar da kontrollü yaşam devam edecek. Kendimizi disipline etmemiz ve bu sorunun dünyada ortadan kalkması lazım. Çünkü sorun sadece Antep’in değil, dünyanın sorunu.”

9 bin kişi virüsü yendi

Açıklamalarına devam eden Vali Davut Gül, “Günlük ortalama 1500 test yapıyoruz. İstenirse bu sayıyı artırabiliriz. Karantinada olan insanlarımızı da yakından takip ediyor, ihtiyaçlarını karşılıyoruz. Karantina kuralını ihlal eden kişilere 3 bin 150 lira idari para cezası yazıyoruz. İkinci kez ihlalde bulunanı alıp yurda yerleştiriyor ve hakkında da suç duyurusunda bulunuyoruz. Bugüne kadar 9 bin civarında iyileşen hastamız oldu. Sayıların düşmesi lazım ve makul seviyeye gelmesi lazım” dedi.

Sivil toplum kuruluşlarına ateş püskürdü

Konuşmasında Gaziantep’de ki Sivil toplum kuruluşlarına değinen Vali Gül, “STK kimin vekil, rektör, başkan, müdür olacağına karışıyor. Fakat asıl karışması gereken şey bu. Gaziantep’te 2 bin civarında dernek var. STK’lar şu an alanda olmayacaksa, katkı sunmayacaksa ne zaman katkı sunacak. İhtiyaç şu anda var. 2-3 ay sonra kimseye ihtiyaç olmayabilir. STK’ların kendi mahallelerinde, üyelerini uyararak alanda olmaları sürece katkı sunmaları lazım. Bunu vatandaş olarak sadece Antep değil, Türkiye’deki tüm STK’lar için söylüyorum. Bu aşamada, bu süreçte benim yanımda olmayan STK, süreç bittikten sonra benim için bir şey ifade etmez. Çünkü vatandaşın şu an ihtiyacı var. Canı bu anlamda tehlikede vatandaşı rahatlatacak, ülkesini, şehrini rahatlatacak işler yapmalı. STK’lar kendi üyelerini kontrol etse, disipline etse sorun ortadan kalkar.” şeklinde sitemde bulundu.


Etiketler: 435 okunma

Yorum yap

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir