Gazi koşusunu Suruçlu jokey kazandı

Call To Victory

Mustafa Kemal Atatürk adına düzenlenen 94. Gazi Koşusu’nu Suruçlu Ahmet Çelik’in jokeyliğini yaptığı Call To Victory kazandı. Üst üste 6. kez Gazi Koşusu’nu kazanan Ahmet Çelik, elinde tuttuğu rekoru geliştirdi.

Rekorlar Suruçlu da toplandı

Jokey Ahmet Çelik, 6 defa üst üste Gazi Koşusu’nu kazanan jokey rekorunu elinde bulunduruyor. 89.Gazi Koşusu’nu “Renk”, 90. Gazi Koşusu’nu “Graystorm” ve 91. Gazi Koşusu’nu “Piano Sonata” adlı safkanlarla kazanan Çelik, 92. Gazi Koşusu’nu “Hep Beraber” adlı atla kazanarak bu yarışı üst üste kazanma rekoru kırdı.

At Sahibi 3 Milyon Türk lirası kazandı

Yarışı kazanan Call To Victory adlı safkanın sahibi Ayşegül Kurtel, birincilik ikramiyesi, kayıt tutarları, taksit ücretleri ve at sahibi primi olmak üzere 2 milyon 455 bin 250 TL ve aynı zamanda 503 bin 125 TL’lik yetiştiricilik primi ile toplamda 2 milyon 958 bin 375 TL’nin sahibi oldu.

Jokey Ahmet Çelik kimdir?

Ahmet Çelik 1987 yılında Şanlıurfa’nın Suruç ilçesinde bağlu Marut köyünde dünyaya geldi. Ahmet Çelik, abisi Mehmet Çelik’in ısrarı üzerine Ekrem Kurt Apranti Eğitim Merkezi’ne kayıt olarak bu alanda eğitim almaya başladı. 2003 yılında buradan mezun olan Ahmet Çelik, 2004’den beri profesyonel olarak at biniyor.

“Rahat bir yarış çıkardım”

Ödülünü İBB Başkanı Ekrem İmamoğlu’nun elinden alan jokey Ahmet Çelik, basın mensuplarına açıklamalarda bulundu. Çok gururlu olduğunu belirten Çelik, “Yarışı 30 Ağustos Zafer Bayramı’nda kazanmak çok anlamlı. İki zaferi birlikte kazandığım için çok mutluyum. Duygularla anlatılamaz. Bu yarışta stratejik olarak stilimizin dışında koştuk. Gazi Koşusu’nu üst üste 6. kez kazandım. Üzerimde herhangi bir baskı yoktu. Rahat bir yarış çıkardım. Çok mutluyum” şeklinde konuştu.

 

Hız rekoru efsane Bold Pilot’un

Gazi Koşusunda en iyi derece, “Bold Pilot” isimli safkan atında bulunuyor. Sinema filmi de çekilen Bold Pilot 1996 yılında Halis Karataş yönetiminde 2.26.22’lik derece yaptı ve Gazi Koşusunun 92 yıllık geçmişinin en hızlı safkanı oldu.

 

Yarışın kaybedeni Call To Victory

Cumhuriyet gazetesi yazarı Zülâl Kalkandelen ise yarışın birincisi olan Call To Victory atının bir resmini paylaşarak yarışın tek kaybedenin atın kendisi olduğunu belirti.

Kalkandelen,”94 Gazi koşusunda birinci gelen “Call To Victory”nin yediği kırbaç izleri! At sahibi, jokey, seyis, bahisçi herkes para kazandı, atın payına da bu işkence düştü! #AtYarışıZulümdür” dedi.

call to victoria


Etiketler: 2141 okunma

Yorum yap

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir