Gazetecilere bıçaklı saldırı

bıcakli-saldiri-gazeteci

Diyarbakır merkez Bağlar ilçesinde iddiaya göre karantinadan çıkmak için ilk olarak kendi evlerini ateşe veren iki kardeş daha sonra ise görevin yapan gazetecilere bıçakla saldırdı.

Diyarbakır’da Koronavirüs testleri pozitif çıkan bir aile hastanede tedavi altına alındı. Temaslı olan çocuklar ise evde karantinaya alındı. İddiaya göre karantinadan çıkmak isteyen iki kardeş evlerini ateşe verdi. Evin üç farklı noktasında başlayıp büyüyen yangına ihbar üzeri gelen itfaiye müdahalede bulunurken bu esnada çıkan yangını haberleştirmek isteyen gazetecilere bıçak ve yumrukla saldırdı gerçekleşti.

Evde çıkan yangını haberleştirmek isteyen Diyarbakır’da görev yapan İhlâs Haber Ajansı (İHA) Muhabiri Murat Başal’a aldığı bıçak darbasi ile hafif yaralanırken Demirören Haber Ajansı (DHA) Muhabiri Emrah Kızıl ise burnuna aldığı yumruk darbesi ile burnu kırıldığı belirtildi.

 

Kameraları kırdılar

Saldırıda kamera ve fotoğraf makinesinin kırıldığını söyleyen Murat Başal ise “Yangın ihbarı için olay yerine gittik. Emrah Kızıl ile görüntü çekerken bir grubun bıçaklı saldırısına uğradık. Bize saldıran kişiler korona virüslü olduğu ve öğrendik. Yardımımıza gelen polis ile bekçilere de saldırdılar. Cihazlarımızı kırdılar” diye konuştu.

GGF saldırıyı kınadı

Söz konusu olayı kınayan Güneydoğu Anadolu Gazeteciler Federasyonu Başkanı Mehmet Çelik “ Bir yangın haberini takip eden iki gazeteci arkadaşımız, kalabalık bir grubun bıçaklı saldırısına uğradı. Meslektaşlarımızdan Murat Başal’ın burnu kırılmış, Emraz Kızıl ise kesici alet ile çeşitli yerlerinden yaralanmıştır. Meslektaşlarımıza yönelik yapılan bu çirkin saldırının kabul edilebilir olmadığına,  kamuoyu vicdanında rahatsızlık yarattığına inanıyoruz.

Güneydoğu Anadolu Gazeteciler Federasyonu olarak, yaşanan bu saldırıyı şiddetle kınıyor, meslektaşlarımıza geçmiş olsun dileklerimizi iletiyoruz. 9 İl’in Cemiyetlerini bünyesinde barındıran GGF olarak bu konunun takipçisi olacağımızın bilinmesini istiyoruz “ dedi.

 

Serbest bırakıldılar

Saldırıyı yapan B.G., S.A. ve O.G. isimli şahıslar gözaltına alındı. Fotoğraf makineleri ve kameraları kırılan gazetecilerin hastanede darp raporu alıp söz konusu şahıslardan şikayetçi olurken gözaltına alınan şahıslar Polis merkezine götürülüp ifadeleri alındıktan sonra, savcılık tarafından serbest bırakıldı.

 


Etiketler: 519 okunma

Yorum yap

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir