Fırat’ın İncisi Birecik’te Gastronomi Festivali Düzenlendi

Tüm Restoranlar ve Turizmciler Derneği (TÜRES) Gaziantep Şube Başkanı İşadamı Hasan Durmaz’ın öncülüğünde, Birecikli işadamlarının katkılarıyla gastronomi şehri olan Birecik’imizin birbirinden lezzetli yemeklerini tüm dünyaya tanıtmak amacıyla “Gastronomi Festivali” düzenlendi.

Birbirinden güzel yöresel yemeklerin yanı sıra, yöresel ürünlerinde sergilendiği festival, ulusal ve yerel basın temsilcileri ile vatandaşlardan yoğun ilgi gördü. Birecik’in kendine özgü çeşitli yemek kültürüyle adeta zengin ve kocaman bir mutfak olduğunu belirten Dernek Şube Başkanı Hasan Durmaz, Kaymakamlığımız ve Belediye Başkanlığımızın öncülüğünde Birecik’te Gastronomi Merkezi kurmayı amaçladıklarını, bu yemekleri tüm dünyanın beğenisine sunmak istediklerini ve bu potansiyelin Birecik’te fazlasıyla olduğunu ifade etti. 

Festivali ziyaret eden Kaymakamımız Kadir Duman, kadim bir şehir olan Fırat’ın İncisi Birecik’imizin tarihiyle, kültürüyle, doğasıyla ve mutfağıyla potansiyeli yüksek bir turizm şehri olduğunu ve keşfedilmeyi bekleyen bir hazine olduğunu ifade etti. Birecik’i yerli ve yabancı turistlerin ilgi odağı haline getirecek marka bir Gastronomi Şehri oluşturmak için tüm kişi ve kurumların ortak sinerjisiyle çalışmalara başladıklarını, yıllarca bu işe gönül vermiş ustaların ve hanım kardeşlerimizin ellerinden yöresel ürünlerimizle harika yemeklerin ortaya çıktığını söyledi. Bu tür etkinliklerin Birecik’imizin gastronomi alanında hak ettiği yere gelmesi açısından önemli olduğunu belirten Kaymakamımız, festivalin düzenlenmesinde emeği geçen herkese teşekkür etti.

Birecik Sahil Parkında düzenlenen festivale, Birecik Belediye Başkanı Mahmut Mirkelam, Belediye Başkan Yardımcıları, Birecik Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Sadettin Bilgin, AK Parti İlçe Başkanı Abdulvahap Aktar ve Birecikli İşadamları da katıldı.  


Etiketler: 126 okunma

Yorum yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir