Finale ”Buse”ler

Tokyo 2020: Finale ”Buse”

Busenaz Sürmeli de finaldı

2020 Tokyo Olimpiyat Oyunları’nda Kadınlar 69 kiloda Türkiye’yi temsil eden Busenaz Sürmeneli, Hint rakibi Lovlina Borgohain’i 5-0 yenerek, Buse Naz Çakıroğlu’ndan hemen sonra finale çıkan ikinci boksörümüz oldu.

Kariyerinde 2019 dünya şampiyonluğu bulunan milli boksörümüz yarı finale gelirken, ilk turda Polonyalı Karolina Koszewska’yı ve çeyrek finalde Ukraynalı Anna Lysenko’yu 5-0’lık skorlarla yenerek adını yarı finale yazdırmıştı. Busenaz, yarı finalde ise Hint rakibi karşısında üç rauntta da daha üstün taraf olarak karşılaşmayı 5-0 kazandı ve 7 Ağustos Pazar günü yapılacak finali beklemeye başladı.

Busenaz, karşılaşmayı kazandıktan sonra galibiyetini yangınlar nedeniyle zor zamanlar geçiren Türkiye’ye adadığını söyledi.

Buse Naz Çakıroğlu

 2020 Tokyo Olimpiyat oyunlarında Türkiye’yi sinek sıklette (48-51 kg) temsil eden Buse Naz Çakıroğlu, Tayvanlı rakibi Hsiao-Wen Huang’ı 5-0 yenerek adını finale yazdırdı.

Çakıroğlu, ilk turda Özbek rakibi Tursunoy Rakhimova’yı 3-2, çeyrek finalde Tayland’lı Jutamas Jitpong’u 5-0 yendi. Bugün yapılan yarı final müsabakasına hızlı başlayan buse ilk raundu tüm hakemlerin ortak kararıyla kazandı. Daha yakın geçen ikinci raundu da beş hakemin üçünün puanıyla alan Busenaz, son rauntta girerken üstünlüğünün de getirdiği kendine güvenle rakibine 5-0’lık üstünlük sağladı. Karşılaşmayı da tüm hakemlerin ortak kararıyla 5-0 kazanan 25 yaşındaki milli boksörümüz, kadınlar bokste finale çıkan ilk türk olarak tarihe geçti. 

Buse Naz Çakıroğlu 7 Ağustos Cumartesi günü Türkiye saatiyle 08:15’te Bulgar rakibi Stoyka Zhelyazkova Krasteva’ya karşı final maçına çıkacak.


Etiketler: 192 okunma

Yorum yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir