[avatar user="mustafakaplan" size="150" ]

Fikirlere pranga vurulmaz

by | Leave a comment

Çeşitliği yararlı olup,bir sosyal yapı tesisinde epey katkı sağlayabilecek farklı fikirlerin olması boşuna değildir.
Yüce Yaratan’ın böyle taktir buyurması insanların arasını açmak için değil; beşeri münasebetlerin sağlıklı gidişatı içindir.
Tüm insanların aynı fikirde olmaları, aynı yönde davranış sergilemeleri söz konusu olsaydı, yaşamın süregenliğinden bahs edebilir miydik?
Tezin ve Antitezin mücadelesi sentezin doğuşunu nasıl zorunlu kılıyor’sa; aynısı dünyadaki tüm canlı; cansız içinde geçerlidir.
Kainattaki her oluşum Yüce Allah’ın kontrolünde, diyalektik gelişmelerin birer tezahüratı değil midir?
Bir fikir veya düşüncenin tanımlanma kazanımı ancak zıttıyla mümkündür.
Gündüzün;geceyle bilinmesi gibi…
Yani her ne olursa olsun, beşeri yapılanmada  biribirine zıt olarak görünen fikir ve düşüncelerin rolü inkar edilemez boyuttadır.Yeter  ki tüm bunlar makul bir çerçevede  cereyan edebilsin… Yoksa bu çelişkilerden doğacak tahrip yüklü çatışmalar ancak düzeni bozar…
Tasarrufuna havale edilen kainatın,biz insan oğluna birer misafir statüsünde hareket etmemiz’le ilgili İlahi emir ve direktifler’in kulak ardı edilmesi, çekilemez bir yaşamın oluşumunu kaçınılmaz yapar.
Yüce Allah’ın, muvakkat bir süre için bize emanet verdiği her şeyi elbette geri almak gibi bir hukuka sahip olduğunu bilip,verdiklerini deforme etmeden iadesi gerekmez mi?
Fikirler;doğru veya yanlış,eğri veya düz ne olursa olsun, asl olanın  bulunup, ortaya konulması içindir;bunun aksi zaten zarardır,savaştır, şiddettir.
İnkişafat-ı alemde, müessir   rol oynayan zîşuurun eline verilen İlahi senaryo ya göre performans göstermesi gerekirken; tam tersi amel sergilemesi karşısında elbette bir  ceza-yi müeyyideyle tecziyesi gerekecektir.
Herkesin karşılığını tastamam alacağı o muayyen gün geldiğinde, önemli olan az bir günahla  selamete çıkabilmektir .
Kavgaya malzeme olmuş fikirlerin bireysel ve çevresel yansımaları müspet olamayacağı gibi,zorla kabul ettirilmesi halinde saltanatı kısa sürer. Bedenlerin bir şekilde kayıt altında alınması mümkün olabilir;ama fikirlerin  asla… Çünkü fikirlere zincir vurulmaz

Etiketler: 842 okunma
Bilgilendirme

Urfa Yaşam Haber sitesinde yazılan yazılardan yazarın kendisi sorumludur. Yazarın görüşleri Urfa Yaşam haberinin görüşlerini yansıtmaz

Yorum yap

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir