Fakıbaba’nın evine baskın iddiası

Cumhuriyet gazetesi köşe yazarı Barış Terkoğlu bugün ki “Devlet mi kazanacak çapulcular mı?” isimli köşe yazısında AK Parti Şanlıurfa milletvekili Ahmet Eşref Fakıbaba’nın önce tehdit edildiği ardından ise evine bir grup tarafından baskın yapıldığını iddia etti.

Suruç ilçesinde 4 kişinin hayatını kaybettiği silahlı kavga ile ilgili Edassa TV’de açıklamalar yapan vekil Fakıbaba’nın sözleri gündemde ki yerini korurken Fakıbaba’nın Twitter üzerinden “Tehdit edildim” demesi gündeme bomba gibi düşmüştü. Daha önce tehdit ile iligili tedayları köşesine taşıyan Cumhuriyet gazetesi köşe yazarı Barış Terkoğlu, bugün  ki “Devlet mi kazanacak çapulcular mı?” isimli köşe yazısında ise Vekil Fakıbaba’nın tehdit edildiğini ve evine bir grup tarafından baskın yapıldığını iddia etti.

 

4 kişinin yaşamını yitirdiği olay için ” Oysa yıllar sonra, AKP Urfa Milletvekili Ahmet Eşref Fakıbaba’nın hatırlattığı gibi, meselenin terörle uzaktan yakından ilgisi yoktu. Ölenlerden üçü bizzat AKP’yi destekleyen grup tarafından katledilmişti. “diyen yazar Vekil Fakıbaba ile görüştüğünü ve vekil Fakıbaba’nın ““Meclis’te kavga çıktığında eli kırılmıştı. O zaman geçmiş olsun dedim. Bunun dışında o milletvekiliyle 3 buçuk yıldır selamım bile yok. Ben bu olaydan sonra vekile de tepkimi gösterdim.” kendisine anlattığını aktardı.

 

Yazının devamı şu şekilde.

Fakıbaba, Urfa’da çeteleşmiş bir yapı olduğu tezine itiraz etmiyordu. Ancak “Yıldız Ailesi”nin, İbrahim Halil Yıldız’ın arkasında olduğu yorumuna karşı çıkıyordu. Fakıbaba şunu söyledi: “Aileden birileri vekilin yanında, bu olayların içinde olabilir. Ama Yıldız Ailesi’nden çok değerli insanlar var. Onlardan da bu işe karşı olanlar var. Bu yüzden akrabalarından çok yandaşları demek daha doğru.”

Yazımda Urfa Valisi Abdullah Erin’in de hadiseler nedeniyle rahatsız olduğunu, Cumhurbaşkanı’yla konuşup “görevden affını” istediğini söylemiştim. Fakıbaba da konuşmamızda Vali Erin’e sahip çıktı:

“Siz de yazmışsınız. Vali doğrunun yanında duran bir adam. Aslan gibi bir vali. Devleti temsil ediyor. Bir grup çapulcuya devlet yenilmez. Bu çeteler er ya da geç temizlenecek.”

Daha da ilginç bir ayrıntı var…

Urfa’da konuştuğum kaynaklar Ahmet Eşref Fakıbaba’nın bu grup tarafından tehdit edildiğini, hatta evinin basıldığını söylediler. Bu iddiayı sormak için Fakıbaba’yla ikinci kez konuştum. Verdiği yanıt çok ilginçti:

“Bu soruya şimdi yanıt vermek istemiyorum. Her şeyin bir zamanı var. Ben Allah’tan başka kimseden korkmam. Ama Urfa’da siyaset zordur. Çakalların ayağına basarsanız tehdit ederler tabii. Aşiretiniz yoksa, sıradan bir kişiyseniz tehdit alırsınız. Ama şimdi bunu konuşmak istemiyorum”.

Yazının devamı için tıklayın


Etiketler: 16 okunma

Yorum yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir