[avatar user="mustafakaplan" size="150" ]

Evdeki tehlike!

/ by | Leave a comment

Çağın gerisinde kalmamak adına alınan dijital materyaller ile birlikte; olmazsa olmazı olan internettin hemen hemen her evde bulunduğu bir gerçektir…

Doğru kullanımı ile ilgili önünüze sürülecek bir sürü faydaları yanı sıra; yanlış yönde kullanılması ile ilgili hayatınızı kabusa çevirecek olması da kulak ardı edilmeyecek boyuttadır.

Elbette ki her anne babanın bu harika teknolojiyi alıp; çocuklarını sevindirmek adına böyle davranışlarda bulunması doğaldır.

Buna kimsenin zaten itiraz etmek gibi bir hakkı olmaz, olamaz da… Burada bahse konu olan, bu materyallerin bilinçsiz ve yanlış kullanılması ile ilgili oluşacak menfi sonuçlardır.

Biranda sevincinizin hüsrana uğramasına binaen; olması istenmeyen tatsız bir durumun yaşanması; sizin ve ailenizin üzerinde olabilecek travmatik etki ile birlikte ,hakkınızda başlaması kuvvetle muhtemel bir adli sürecin doğuracağı sıkıntıların hesap edilmesi gerekir.

İnternetiniz; ister sizin adınıza ; ister ailenizin her hangi bir bireyi üzerine kayıtlı olsun, çok dikkatli kullanılması hususunu çocuklarınıza deklare etmelisiniz. İstem dışı da olsa, yasak bir siteye girilmesi halinde, kapınızın Emniyet güçleri tarafından çalınacağı bir sürpriz değildir.

Bu, bir bomba piminin çekilip; ortalık yerde bırakılmasına benzer adeta… Ortaya çıkacak tahribatın hiçte hoş olduğu söylenemez. Yani bu İnternet olayı keskin bıçak gibidir, bir bıçakla soğanda doğrayabilir; suçta işleye’bilirsiniz. Bu tamamen sizin tasarrufunuzda gelişebilecek bir olgudur.

Özelikle gençlerimizin internet sayfalarında gezinirken, adaba mugayir çok sitelerin oluşu nedeniyle bilerek veya bilmeyerek girmeleri başlarını derde sokabilir.

Müstehcen içerikli olsun; olmasın, küçük yaşta çocuklara ait resim , fotoğraf, video gibi benzeri görüntülerin indirilmesi, depolanması, bakılması bir sürü cezai müeyyideyi beraberinde getirir.

Bu uyarılar göz önünde bulundurularak; çocuklarımıza ait bilgisayar, veya varsa başka dijital materyalleri üzerinde her daim bir kontrolün sağlanması gerekir. Hepinize güzel hafta sonları dileklerimle!


Etiketler: 459 okunma
Bilgilendirme

Urfa Yaşam Haber sitesinde yazılan yazılardan yazarın kendisi sorumludur. Yazarın görüşleri Urfa Yaşam haberinin görüşlerini yansıtmaz

Yorum yap

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir