Esnaftan Tam kapanma protestosu

Koronavirüs salgınını kontrol altına almak adına hükümetin aldığı 17 günlük tam kapanma kararı Urfa’da esnaflarca protesto edildi.

Haliliye İlçesi’ne bağlı Bağlarbaşı Mahallesi’nde esnaf tam kapanmaya karşı dün akşam eylem yaptı. Akşam 19.00’dan sonra sokağa çıkma kısıtlamasına rağmen esnaf kepenk indirmedi. Tam kapanmada ekonomik olarak zor bir duruma düşeceklerini belirten esnaf karara tepki gösterdi.

Protestocu esnafı dinlemek için söz konusu bölgeye giden CHP Şanlıurfa İl Başkanı Hayrettin Cidir, esnafın sorunlarını dinledi.

“Virüsten değil açlıkla öleceğiz”

Başkan Hayrettin Cidir’a derdini anlatan bir esnaf, “Biz esnaf olarak yılda 2 bayramı yaşıyoruz. Ramazan bayramında bizi mağdur ederek, aile başı 400 lira yardım yapacağını açıklıyorsun. Benim aylık kiram 2 bin 500 lira. Bu 400 lirayı ben çocuğumun sütünü mü alayım. Bezini mi alayım. Yemem içmeme mi harcayayım. İş yerimin kirasını mı vereyim. Evimin kirasını mı vereyim. Geçimimi nasıl sağlayım. Var sayalım sen bizi düşündün. Sağlık açısından konuşuyorsun. Güzel Allah senden razı olsun sayın cumhurbaşkanım. Ama biz virüsten değil böyle giderse açlıktan öleceğiz. Sen bize böyle bir yaklaşımla yaklaştığın zaman biz hangi kapıya gidelim. Hangi büyüğün kapısına gidelim de başımızın çaresine bakalım. Ben çekimi ödemediğim zaman banka bana kaşeyi vuracak ve benim ticari hayatım bitecek.” dedi.


Etiketler: 287 okunma

Yorum yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir