Mustafa Kaplan

ESMA-ÜL-HÜSNA

by | Leave a comment

99 İsmi vardır yüce Allah’ın;yani 99 makamı…Tüm yaratılan  dolaylı,dolaysız o isimlere hizmet eder,ona göre amel sergiler,sergilemek te zorundadır.

Mesela bir yetimin saçlarını okşayıp,onu
aldığınız bir hediye ile  sevindirmek, Allah’ın Rahmet ismine  istinaden, Allah’ın adına yapılan bir harekettir.

Yada tam tersi, o yetime bir tokat atmanız,veya onu  incitmiş olmanız , Allah’ın Kahhar ismine(Çok kahreden) atıf yapmış olursunuz ki;buda sizin görevinizi kötüye kullanmanız demektir.

Sonu hayırlı olacak bir iş için  sebat gösterip,her zorluk karşısında direnç göstererek sağlam durmak, Allah’ın ‘El Metin,(sağlam)ismine hizmettir.

Evin bahçesinde yetiştirilen ağaç, yahut çiçekleri hergün sulayıp, onları diri tutmak için çaba harcamanın, Allahın ‘El Hayy(Her şeye hayat veren ,dirilten) ‘ismine;yoldan çıkmış, felakete giden birini ikna edip, gittiği yanlış yoldan dönmesini sağlamanın Allahın El Hadi(Hidayete erdiren )ismine dalalet eder.

İnsanın, beynine İlahi bir el tarafından işlenen bu isimlerdoğrultusunda hareket etmesi zorunlu iken;muhalif davranışlar sergilemesinin onu yaratılış kanunlarına göre suçlu duruma düşürür.Tıpkı eline yetki verilen bir devlet yetkilisinin; yetkisini kullanarak görevini kötüye kullanması gibi.

Allah; Adem peygamberi kendi isimlerinden yaratıp, yeryüzüne vekil  tayin ederek, taşıdığı isimler doğrultusunda hareket etmesini buyurmuştur.

99 ism-i şeriflerini akıl bilgisayarına programlayarak ,beyin kutusuna koyan sonsuz kudret sahibi bir yaratıcının; cuz-i irademize sunarak,iradesi yönünde   fiil arz  etmemizi buyurması  ve bu konuda  onca,kitap ve peygamber göndermesi boşuna mıdır?

Bir bilgisayara, yüķlenen program veya veriler dışında  ondan faydalanmak mümkün mümüdür? Amaç dışı  kullanım ya bilgisayarı bozar, yada virüs bulaştırır.

İlahi verilerle programlanmış bir beyni şeytani,nefsani ve dünyevi aldatmacalar  doğrultusunda kullanmanın, doğal bir  aykırılığı beraberinde getirdiği gibi; insanı yüce yaratana karşı da  suçlu pozisyona düşürür .

Ülkesinde her buyruğu  yerine getirilen bir kral düşünün..! Kudretiyle tebasını  idare etmesi Allah’ın El kadir ; adaletle yönetmesi El Adl(Adil) ismine   hizmet ettiğini gösterir.

Bir hekim,Allah’ın şafi(şifa veren) ismine;bir kişinin insanlara faydalı olması El Nafi(Faydalı olan)ismine bir hizmeti var kılar.Örnekler dilediğince çoğaltılabilir.

Bir işe başlarken, veya  oluşturmaya çalışırken, bu isimlerin göz önünde bulundurulması, bu isimlere göre müspet yönde amel sergilenmesi gerekir.

İnsan;bu isimlerin birer muvazzaf  memuru hükmündedir .Her ne yaparsa yapsın ,bu isimlerin  gereğini doğru zamanda,doğru yerde  ifa etmek zorundadır.


Etiketler: 12 okunma
Bilgilendirme

Urfa Yaşam Haber sitesinde yazılan yazılardan yazarın kendisi sorumludur. Yazarın görüşleri Urfa Yaşam haberinin görüşlerini yansıtmaz

Yorum yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir