Erdoğan;”kısıtlamalar kaldırılsın”

Finlandiya ve İsveç liderleri ile telefon görülmesi yapan Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın, iki ülkeye Türkiye’nin taleplerini ilettiği bildirildi. Erdoğan ayrıca, NATO Genel Sekreteri Jens Stoltenberg’le de görüştü.

İlk olarak İsveç Başbakanı Magdalena Andersson ile görüşen Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın Türkiye’ye yönelik savunma alanında uygulanan kısıtlamaların kaldırılmasını istediği belirtildi.

İletişim Başkanlığından yapılan açıklamaya göre, Erdoğan görüşmede Andersson’dan “terör örgütlerine yönelik siyasi, finansal ve silah desteğinin son bulması ve savunma alanında uygulanan kısıtlamaların kaldırılmasını” talep etti.

Açıklamaya göre, Erdoğan, İsveç’in, PKK ve Suriye ile Irak’taki uzantıları bakımından Türkiye’nin kaygılarını paylaştığını ortaya koyan somut ve ciddi adımlar atmasını beklediklerini dile getirdi.

Erdoğan, Barış Pınarı Harekatı sonrasında savunma sanayisi alanında İsveç’in Türkiye’ye uyguladığı kısıtlamaların da kaldırılması gerektiğini ifade etti.

Erdoğan’ın Finlandiya Cumhurbaşkanı Sauli Niinistö ile görüşmesinde ise iki ülke ilişkileri ve Finlandiya’nın NATO’ya üyelik başvurusunun ele alındığı belirtildi.

İletişim Başkanlığı, Erdoğan’ın “NATO içinde bir müttefik açısından tehdit oluşturan terör örgütlerini görmezden gelen bir anlayışın dostluk ve ittifak ruhuyla bağdaşmayacağını” söylediğini bildirdi.

İletişim Başkanlığı’na göre Erdoğan, Türkiye’nin milli güvenliğine ve halkına yönelik açık bir tehdide karşı verdiği mücadeleye saygı ve destek verilmesini beklediğini ifade etti.


Etiketler: 115 okunma

Yorum yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir