Erdoğan ve Biden görüşmesi

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Belçika’nın başkenti Brüksel’de katıldığı NATO Liderler Zirvesi ve ikili görüşmelerin ardından basın toplantısı düzenledi.

Zirve kapsamında ABD Başkanı Joe Biden ile bir araya geldiklerini hatırlatan Erdoğan, gündemlerinde yer alan konularla ilgili kapsamlı görüş alışverişinde bulunduklarını aktardı.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, şöyle konuştu:

“Hem görüş ayrılığı yaşadığımız meseleleri hem de ortak çıkarlara sahip olduğumuz alanlardaki iş birliği imkanlarını yapıcı bir yaklaşımla ele aldık. Etkin iş birliğine ihtiyaç duyduğumuz coğrafyalarda yapacağımız ortak çalışmaları Sayın Biden ve ekibi ile görüştük. Türkiye bu bölgelerde aldığı inisiyatiflerle DEAŞ’la mücadeleye destek vermenin yanında NATO’nun sınırlarının ve müşterek çıkarlarımızın da savunucusu olmuştur. Bu görüşmede salgın sonrası ortaya çıkacak yeni fırsatları da dikkate alarak aramızdaki ekonomik potansiyelin tam anlamıyla hayata geçirilmesi için atılabilecek adımları değerlendirdik. İki müttefike ve stratejik ortağa yakışır şekilde doğrudan diyalog kanallarını etkin ve düzenli şekilde kullanma hususunda mutabık kaldık.” İşbirliği alanları daha geniş

İki ülke arasındaki mevcut ikili işbirliği ve bölgesel istişare mekanizmalarının yeniden canlandırılması gerektiğini dile getirdiklerini anlatan Erdoğan, şöyle devam etti:

“Neticede son derece yararlı ve samimi bir görüşme oldu. Her alanda karşılıklı saygı ve çıkara dayalı verimli bir iş birliği döneminin başlaması noktasında güçlü bir iradenin olduğunu görüyorum. Sayın Biden’la önümüzdeki dönemde bu hedefler doğrultusunda iş birliğimizi artıracağız. Türkiye-Amerika Birleşik Devletleri ilişkilerinde çözülemeyecek hiçbir mesele olmadığını, tam tersine işbirliği alanlarımızın sorun başlıklarından daha geniş ve zengin bir görünüm sergilediğini düşünüyoruz. Avrupa-Atlantik coğrafyasının barış, refah ve güvenliğine büyük katkı yapmış olan Türkiye ile ABD’nin bundan sonra da aynı hassasiyetle çalışmalarını yürüteceğine inanıyoruz.”

Erdoğan, ABD ile S-400 geriliminin görüşmede nasıl gündeme geldiğine ilişkin bir soruyu yanıtlarken de “ABD’nin kendilerine Patriot sistemini vermemesi üzerine S-400 almak durumunda kaldıkları” mesajını tekrarladı ve “Daha önce S-400 konusunda bizim düşüncemiz neyse aynı düşünceyi Sayın Başkan’a ifade ettim, F-35 konusunu da aynı şekilde ifade ettim” diye konuştu.

Erdoğan, bundan sonraki süreçte de iki ülkenin Dışişleri ve Savunma Bakanlarının kendi aralarında görüşmesi ve bu görüşmelerin neticesinde kararlaştırılan adımları atma kararı aldıklarını söyledi.

Erdoğan, bir başka soru üzerine, Biden’ı Türkiye’ye davet ettiğini, Biden’ın yoğunluk geçtikten sonra Türkiye’yi ziyaret edebileceğini söylediğini aktardı. Erdoğan, kendisinin ABD’ye gidip gitmeyeceğinin sorulması üzerine “Niye gitmeyeyim ki?” cevabını verdi.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Biden’ın 24 Nisan açıklamasında 1915 olaylarını “soykırım” olarak nitelemesinin görüşmede gündeme gelip gelmediği sorusunu da “Hamdolsun, hiç gündeme gelmedi” cevabını verdi.

Erdoğan, aralarında Boris Johnson, Kiryakos Miçotakis ve Emmanuel Macron’un da bulunduğu bazı NATO üyesi ülke liderleriyle de görüştü.  

”Pozitif ve verimli bir görüşme”

ABD Başkanı Joe Biden, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ile ”pozitif ve verimli bir görüşme” yaptıklarını söyledi.

Biden, görüşmenin ardından açıklamalarda bulundu. ”Toplantının büyük bölümü baş başa görüşmeydi. Pozitif ve verimli bir görüşme yaptık” dedi.

Görüşmede, ”Birçok konuda nasıl ilerleme sağlanabileceği konusunu da ele aldıklarını” ifade eden Biden, “Ekiplerimiz temaslarını sürdürecek. ABD ile Türkiye arasında gerçek bir ilerleme kaydedeceğimize inanıyorum” diye konuştu.


Etiketler: 163 okunma

Yorum yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir