En iyi İsot yarışması sonuçlandı

Şanlıurfa belediyesi tarafından organize edilen İsot yarışması sonuçları belli oldu.
246 kişinin başvuru yaptığı yarışmaya 83 Urfa isotu yarışırken, yarışma renki görüntülere sahne oldu.
Urfa İsot’unun dünyaya tanıtımı ve gelecek nesillere aktarılması amacıyla Şanlıurfa Büyükşehir Belediyesi tarafından 2 ayrı kategoride düzenlenen ödüllü isot yarışması sonuçları belli oldu
Büyükşehir Belediye Başkanı Zeynel Abidin Beyazgül’ün önderliğinde Kadın ve Aile Hizmetleri Dairesince organize edilen “4. Şanlıurfa Lezzetleri ve İsot Festivali” kapsamında düzenlenen yarışmada finalistler belli oldu.

Beyazgül; Çiğköftenin ana yurdu Şanlıurfa’dır

Şanlıurfa’nın başta isot olmak üzere keten köyneği fıstığın, üzümün, buğdayın ve birçok ürünün merkezi olduğunu belirten Başkan Beyazgül, ” Şanlıurfa bir gastronomi kentidir. Hem evlerimizde hem de lokantalarımızda yemeklerimiz güzeldir. Urfa isotu ve bu isotla yapılan çiğköftemizde bu soframızın vazgeçilmez yemeklerindendir. Başka şehirler şimdi çiğköfte yapmayı alışmışlar. Hatta bazen bana Başkan bizim çiğköfteyi başka şehirler almış diyorlar. Hayır diyorum onlara. Çünkü çiğköftenin ana yurdu Şanlıurfa’dır. Biz çiğköfteyi yaparken özel buğdaydan özel isottan güzel muhabetlerle yapıyoruz.” dedi.

83 Urfa İsot’u yarıştı

Vali Kemalettin Gazezoğlu Kültür Merkezinde finali yapılan ödüllü isot yarışmasına, çiğköftelik ve yemeklik olarak 2 ayrı kategoride 246 kişi katıldı. Sahipleri tarafından kente özgü rumuzların verildiği yarışmada jüri üyeleri tarafından titizlikle incelenen Urfa isotundan sadece 83’ü finale kalmaya hak kazandı. 62’si çiğköftelik, 21’i ise yemeklik olan isotlar finalde kıyasıya karıştı. Yarışmada jüri üyeleri, adayların evlerinde ürettiği biberleri tadıp puan verdi. Yarışmada ‘Dünyanın En Lezzetli Acısı Urfa İsotu’ olarak adlandırılan pul biberler seçildi. Yarışmanın sonunda dereceye giren isotlar canlı yayında kamuoyuna aktarıldı.


Etiketler: 757 okunma

Yorum yap

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir