DOGALGAZ DESTEKLEMESİ

İhtiyaç sahiplerine yönelik doğalgaz destek ödemeleri başladı.

Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanı Derya Yanık, , kış dönemine ilişkin başvuruların, e-Devlet üzerinden 5 Eylül itibarıyla alınmaya başlandığını hatırlattı.

Yanık, “Başvuruda bulunan ve sosyal yardımlaşma ve dayanışma vakıflarımızca hak sahipliği onaylanan 336 bin hanemize toplam 271,7 milyon liralık destek verdik.” bilgisini paylaştı.

Yanık, doğalgaz altyapısı bulunan 603 ilçede ikamet eden ve ikamet adresinde doğal gaz aboneliği olan bütün ihtiyaç sahiplerinin destekten yararlanabildiğini belirtti.

Doğal Gaz Tüketim Desteği’nden daha fazla hanenin yararlanması için yeni düzenlemeler yapıldığını da vurgulayan Yanık, Doğal Gaz Tüketim Desteği’nde kış dönemine ilişkin başvuruların sürdüğünü aktardı.

“KİRACILAR DA DESTEK KAPSAMINDA”

Yanık, “Önceki dönemimiz içerisinde yer almayan kiracılarımızı da destek kapsamına aldık. Bu doğrultuda başvuru şartları uygun olan ev sahibi veya kiracı olarak ikamet eden, mesken niteliğinde hanelerde yaşayan vatandaşlarımız destekten yararlanabilecek” ifadelerini kullandı.

Isı haritası baz alınarak belirlenen destek yıllık 900 TL ile 2 bin 500 TL arasında değişiyor
FATURAYI VEREN DESTEKTEN YARARLANACAK

Doğal Gaz Tüketim Desteği’nden hem faturalı hem de ön ödemeli sayaç kullanan hanelerin yararlanabildiğini bildiren Yanık, “Vatandaşlarımız, e-Devlet’ten yaptıkları başvuruları onaylandıktan sonra PTT’ye gidip faturalarını ibraz ederek destekten yararlanabilecek. Diğer yandan ön ödemeli sayaç kullanan vatandaşlarımızın ise destek miktarı kartlarına yatırılacak.” açıklamasını yaptı.

HASTALARA EK ÖDEME

Sağlık raporu bulunan kronik hastalara veya hayatlarını cihaza bağlı sürdüren vatandaşlara ek ödeme yapacaklarını anımsatan Yanık, vatandaşların başvuru sırasında hastalıklarına dair rapor bilgilerini sisteme işletmesi gerektiğini belirtti.

Yanık, hastaların yaşadığı hanelere, belirlenen destek tutarına ek olarak yüzde 5 ek ödeme yapılacağını açıkladı.

KİMLER YARARLANABİLİR

Açıklamada, Doğal Gaz Tüketim Desteği programından yararlanmak isteyen vatandaşlar için gerekli kriterlere de yer verildi.

Buna göre başvuru sahibinin, Türk vatandaşı olması, e-Devlet kapısı üzerinden destek programına başvuruda bulunması, doğal gaz arzı sağlanan ilçe/beldede ikamet ediyor olması, ikamet adresinde ön ödemeli ya da faturalı sayaca bağlı bir doğal gaz aboneliği bulunması, ödenecek faturasının mesken abone grubuna ait olması, hakkında ilgili sosyal yardımlaşma ve dayanışma vakfınca hak sahipliği kararı verilmesi kriterlerini birlikte sağlaması gerekiyor.


Etiketler: 124 okunma

Yorum yap

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir