Cemal Süreya memleketinde anıldı

Ünlü Şair Cemal Süreya, ölüm yıldönümünde memleketi Tunceli’nin Pülümür İlçesi’nde düzenlenen etkinlikle anıldı.

Türk Şiirinin önde gelen şairlerinden ve ikinci yeni akımının öncülerinden Cemal Süreya, ölüm yıldönümünde memleketi olan Tunceli’nin Pülümür İlçesi’nde anıldı.

Pülümür ve Tunceli Belediyesi tarafından ortak düzenlenen programda, Cemal Süreya’nın heykeline karanfiller bırakıldı, mumlar yakılarak Süreya için lokmalar dağıtıldı.

EtkinliğevPülümür Kaymakamı Emrah Uzun, Belediye Başkanı Müslüm Tosun, siyasi parti ve sivil toplum örgütü temsilcileri ile vatandaşlar katıldı.

Pülümür Belediye Başkanı Müslüm Tosun, “Cemal Süreya’yı ölümünün 32. Yıl dönüminde doğduğu topraklarda anmak bizim için çok değerli, çok önemli. Ülkemizde hatta uluslararası alanda ün salmış bir yazarımızın, bir şairimizin, sanat eleştirmenimizin Pülümürlü olması bizlere mutluluk veriyor. Biz de onun adına burada anmaları yapmaktan mutluluk duyuyoruz. Bundan sonraki etkinliklerin merkezinin Pülümür olması yolunda bir çalışma yapıyoruz” dedi.

Etkinlikte Cemal Süreya’nın çizimlerinin olduğu bir sergiye de yer verdiklerini söyleyen Tosun, “Cemal Süreya’nın kendi el çizimleri olan bir sergisini de açtık. Tabi bunu ilk olarak Antalya Ticaret Odası sergilemişti. İkincisi Pülümür’de oldu. İlk olmayı arzu ederdik ama ikincisi olması da Pülümür adına çok değerli. Bundan sonraki etkinliklerin merkezinin Pülümür olmasını istiyoruz. Haziran ayına kadar bir dizi çalışmamız olacak. Pülümür’ün ana caddesi olan Cemal Süreya Caddesi’nin başlangıç noktasından heykeline gelinceye kadar izleriyle, fotoğraflarıy,a resimleriyle, sözleriyle bir çalışma yapacağız” diye konuştu.

Heykeli önündeki etkinliğin ardından ilçede bulunan Cemal Süreya Bellek ve Kültür Evi’nde ikinci program düzenlendi.

Cemal Süreya’nın çizimlerinin yer aldığı serginin gezildiği etkinlik, Cemal Süreya’yı canlandıran canlı heykel, hayatını anlatan sinevizyon gösterimi, müzik dinletisi ve şiirlerinin okunmasıyla sona erdi.


Etiketler: 80 okunma

Yorum yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir