Çakmaktepe’nin gizemi !

Eyyübiye Belediye Başkanı Mehmet Kuş, dünya arkeoloji tarihini değiştiren keşiflere ev sahipliği yapan Şanlıurfa’daki gizemli alanlardan biri olan ilçe sınırlarındaki Çakmaktepe arkeolojik kazı alanını ziyaret etti.

Bir yılı aşkın süredir devam eden kazı çalışmaları hakkında Çakmaktepe Kazı Başkanı Doç. Dr. Fatma Şahin’den bilgiler alan Eyyübiye Belediye Başkanı Mehmet Kuş, belediye olarak ilçedeki kazı çalışmalarına destek olmaya devam edeceklerini ifade ederek, kazı başkanı Şahin ve ekibine teşekkür etti.

Doç. Dr. Fatma Şahin, Çakmaktepe arkeolojik kazı alanının henüz ziyarete açılmadığını ancak Türkiye genelinde önemli arkeologların akınına uğradığını ve işbirliği teklifleri geldiğini ve Göbeklitepe’den daha eski bir tarihe sahip olduğunu, elde ettikleri bulguların fitolit analizlerinin devam ettiğini ifade etti.

Harbetsuvan, Çakmaktepe, Gürcütepe, Yenimahalle gibi tarih öncesi dönemlere ait önemli arkeolojik alanların yanında ilkçağ ve ortaçağa ait tarihi yapıların yer aldığı Şanlıurfa’nın Eyyübiye ilçesinin, yakın zamanda dünyanın en önemli tarihi kalıntılarının ziyaret edildiği bir merkez haline gelmesi bekleniyor.


Etiketler: 88 okunma

Yorum yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir