Bursa’da Şanlıurfa Rüzgarı esti

Şanlıurfa Büyükşehir Belediyesi, kültür ve sanat faaliyetleri kapsamında Bursa’da düzenlediği sıra gecesiyle vatandaşlara unutulmaz bir gece yaşattı. Urfa Ahengi Müzik grubunun sahne aldığı geceye katılanlara kentin tescilli ürünü olan çiğköfte ikram edildi.

Kültür ve Sanat faaliyetleri kapsamında Şanlıurfa Büyükşehir Belediyesi tarafından memleket özlemi çeken Bursa’daki Urfalılar için sıra gecesi düzenlendi. Düzenlenen geceye Urfalılar kadar Bursalılarda yoğun ilgi gösterdi.

“Dünyanın En Eski Mutfağı” sloganıyla, UNESCO’ya aday Müzik şehri Şanlıurfa, Büyükşehir Belediyesinin düzenlediği etkinliklerle tanıtılmaya devam ediliyor. Büyükşehir Belediyesi, kentin gastronomi, müzik, kültürel zenginlikleri ve kente özgü değerlerini tanıtmak üzere Şanlıurfa’yı Ankara, İstanbul ve İzmir’in ardından Osmanlı’ya başkentlik eden evliyalar şehri Bursa’ya taşıdı.

ATATÜRK KONGRE VE KÜLTÜR MERKEZİ’NDE “URFA TÜRKÜLERİ YANKILANDI”

Şanlıurfa Büyükşehir Belediyesinin öncülüğünde Kültür Eğitim Sanat ve Araştırma Vakfı (ŞURKAV) Bursa Şubesi tarafından düzenlenen ŞURKAV buluşmasının ilk ayağı Şanlıurfa Büyükşehir Belediyesi “Urfa Ahengi Müzik Topluluğu’nun sahne aldığı ve salonun tamamen dolu olduğu Merinos Atatürk Kongre ve Kültür Merkezi’nde gerçekleşti.

Birbirinden güzel “Urfa Türküleri” ile salona adeta Şanlıurfa’daymış hissiyatı veren Urfa Ahengi Müzik Topluluğu ekibinin seslendirdiği türkülere salonu dolduran Bursalılar ve Bursa’da yaşayan Şanlıurfalılar da eşlik etti.

Salonu dolduran dinleyicilere Şanlıurfa’ya özgü çiğköfte ikramının da yapıldığı gecenin ardından Şanlıurfa’nın her platformda tanıtımının doğru bir şekilde yapılmasından dolayı Şanlıurfa Büyükşehir Belediye Başkanı Zeynel Abidin Beyazgül’ün yapmış olduğu tanıtım atağı takdir topladı.

BAŞKAN BEYAZGÜL:” ŞANLIURFA İNSANLIĞIN HİKÂYESİNİN BAŞLADIĞI ŞEHİRDİR”

ŞURKAV Bursa Şubesi tarafından düzenlenen ŞURKAV buluşmasında konuşan Şanlıurfa Büyükşehir Belediye Başkanı Zeynel Abidin Beyazgül, Şanlıurfa’nın insanlık hikâyesinin başladığı şehir olduğunu söyledi.

Başkan Beyazgül, ‘’Bursa’da olmaktan çok mutluyum. Kendimi evimde gibi hissediyorum. Geçmişte üç yıl kadar bu şehirde yaşadım, fakat bugün farklı duygularla Bursa’ya geldim. Ev sahipliğinden ötürü Bursa Büyükşehir Belediye Başkanımız Alinur Aktaş’a teşekkür ediyorum. Bir tarafta peygamberler şehri diğer tarafta evliyalar şehri her iki şehir de tarihi şehirlerimizdir. Gittiğimiz şehirlere sıra gecemizi, müziğimizi, gastronomimizi ve çiğköftemizi getiriyoruz. Ancak Şanlıurfa’nın tarihi ve turistik mekânlarını getiremiyoruz. Onu da Şanlıurfa’ya gelerek görmenizi istiyoruz. Şanlıurfa insanlığın hikâyesinin başladığı bir şehirdir. Şanlıurfa bir masal şehri olacak. Olmaması için hiçbir neden yok” ifadelerine yer verdi.


Etiketler: 42 okunma

Yorum yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir