Bugünkü vaka sayısı 28 bin 351!

saglik-bakani-koca-vaka-artis-hizi-kontrol-altinda-

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, Bilim Kurulu toplantısının ardından açıklamalarda bulundu. Semptom göstermeyen pozitif hasta sayılarını da günlük tabloya ekleyeceklerini kaydeden Koca, bugünkü vaka sayısını 28 bin 351 olarak açıkladı.

Bütün pozitif vakalar sayıları açıklanacak

Sağlık Bakanının verdiği günlük veriler kimi basın yayın organlarında eleştiriliyor ve gerçeği yansıtmadığı yönünde haberler çıkıyordu. Sağlık Bakanı Fahrettin Koca ise günlük tabloda ki rakamların Pozitif vaka sayısı olmadığını açıklananların Hasta sayısı olduğunu açıklamıştı. Dün yapılan bilim kurulu toplantısı sonrası açıklamada artık Semptom göstermeyen pozitif hasta sayılarını da günlük tabloya ekleyeceklerini duyurdu.

100.000 aktif vaka sayısı var

Bakan Koca acıklamalarını şu şekilde sürdürdü;
“Halihazırda 100 bini aşkın pozitif vaka yaşam mücadelesi veriyor. Dünyada ilk zirvenin yaşandığı nisan ayında günlük yeni vaka 80 bin civarında iken kasım ayında 660 bini aştı. İstanbul, İzmir, Bursa gibi illerimizde başlayan artış trendi neredeyse bütün ülkeye yayılmış durumda. Bu artışı göğüsleyebilmiş durumda isek de gidişatı azaltabilmek için radikal tedbirlere başvurmamız kaçınılmaz olmuştur.

Geçen hafta bir dizi kısıtlayıcı kararlar yürürlüğe kondu. Önce Anadolu illerimizde, ardından ağırlıklı olarak ülkemizin Batı yakasında artışlar oldu. İstanbul, Bursa, İzmir üçüncü zirveyi yaşıyor.

Hatay, Adana, Osmaniye, Mersin, Artvin, Edirne, Samsun, Kırklareli, Tokat, Trabzon, Aydın, Zonguldak, Ordu, Çanakkale’de yüzde 50 ile yüzde 100 arasında artışlar oldu. Antalya, Düzce, İzmir, Manisa ve Tekirdağ bu sınıra yaklaştı. Altyapımızın gücü yanında her kapasitenin de bir sınırı vardır. Hiç kimse kendini mücadele sorumluluğu taşımaktan uzak görmesin. Hiç kimse ‘Hasta olursam sağlık çalışanlarını tedavimi nasıl olsa yapar’ kolaycılığına düşmesin.” dedi.

/saglik-haber


Etiketler: 460 okunma

Yorum yap

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir