Birecikte kelaynak sayısı 285 oldu!

Kelaynak sayısı 285 oldu!

Dünyada Türkiye ve Fas’ta tek var. Türkiye de ise sadece Şanlıurfa’nın Birecik ilçesinde var olan nesli tükenme tehlikesi altında olan Geronticus eremita kuşu yani Kelaynak kuşlarının Türkiye de 1977  yılından bu yana koruma altına alınması ile popülasyonu yükseldi.

1977 yılında Türkiye de ki sayısı sadece 11 olan Kelaynak kuşu Türkiye de koruma altına alınması sayesinde bu sayı tam 285′ vardı. Son olarak bu yıl 68 yavru kelaynağın da aileye katılması ile  kelaynakların neslinin tükenme korkusu azaldı.

Şanlıurfa’nın Birecik ilçesi sınırlarında yaşayan kelaynaklara bu yıl 68 yeni üye katıldı. kelaynakların sayısı yeni yavrular ile 285’e yükseldi. Dünya çapında sayıları sadece 500 olduğu düşünülen kelaynakların çoğu Birecik ilçesinde koruma altındadır.

Bölgede bereketin sembolü olarak kabul edilen kelaynaklar, koruma altında tutuldukları ve üremelerinin sağlandığı istasyonda yağsız kıyma, haşlanmış yumurta, rendelenmiş havuç, yem ve tuzsuz peynirle besleniyor.

Kelaynak Üreme İstasyonu görevlileri, kelaynakların her geçen gün bulundukları ortamı kabullenmelerinin popülasyonun artmasında etken olduğunu kaydetti.

Tehdit Altında Kelaynaklar

kelaynak-birecik
kelaynak-birecik

Kelaynakların yok olmasının birçok sebebi vardır. Bunların başında avcılık ve beslenme sahalarının azalması gelmektedir. 1950 yılında çekirge salgınına karşı yapılan DDT ilaçlaması Birecik’teki kelaynakların hızla yok olmasına yol açmıştır. Kurtulanlar ise ilacın etkisinden birkaç sene yumurta vermemiştir.

1954 yılında Birecik’te 600 çiftten fazla ve üreyen bir topluluk vardı. DDT ilacının uygulamasından sonra, 1962 yılında Birecik’te toplam 130 çift kelaynak kalmıştı. 1972’ye kadar bunların hiçbiri yumurtlamamıştı. 1973 yılına gelindiğinde ise 26 çift kelaynak kalmıştı. 1982 yılında ise sadece 17 tane kuş Afrika’dan geri dönmüş ve 6 çift doğal ortamında üremiştir.

1990 yılından sonra, Birecik’te yarı yabani kuşlar üreme dönemine hazırlık için Şubat-Mart aylarında kafeslerinden çıkarılır ve göç zamanına doğru Temmuz-Ağustos tekrar kafeslerine alınırlar. Bu dönem içerisinde kuşlar doğal ortamlarında serbestçe uçup, üreyebilirler. Üreme istasyonunun içindeki kayalıklar ve tahta yuvalarda üreyen kelaynaklara günde iki defa yem verilir. Kuşlar aynı zamanda Fırat’ın kenarındaki sahalara gidip beslenebilirler.


Etiketler: 715 okunma

Yorum yap

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir