Birecik Patlıcanının faydalarını biliyormuydunuz?

Birecik Patlıcan

Şanlıurfa Büyükşehir Belediyesi sosyal medya hesaplarında patlıcanın faydalarından bahsetti.

Şanlıurfa’nın sofralarının vazgeçilmez dostu patlıcanın faydalarını biliyormuydunuz?

Şanlıurfa Büyükşehir Belediyesi sosyal medya hesaplarında “Severek tükettiğimiz özellikle patlıcanlı kebabın olmazsa olmazı “Birecik Patlıcanı” karaciğere iyi gelir” dedi. Peki, patlıcanın faydaları nelerdir?

 

Kanseri önler

Lifin yararlı etkileri ile birlikte patlıcanlar çeşitli hastalıklara karşı vücut direncini arttırmaktadır. Patlıcanlar da çok çeşitli hastalıklara ve hastalıklara karşı vücudun en iyi savunma hatlarından biri olan büyük antioksidan kaynaklarıdır. Patlıcanlar, beyaz kan hücrelerinin üretimini ve aktivitesini stimule ettiğinden, bağışıklık sisteminin önemli bir parçası olan C vitamini içerir. Ayrıca patlıcan, doğal bir antioksidan ve esansiyel bir mineral olan manganez içerir.

Beyin fonksiyonlarını geliştirir

Patlıcan içerisinde bolca bitkisel besin içermektedir. Bu bitkisel ağırlıklı besinler, vücudunuzu serbest radikal aktiviteye karşı savunmakla kalmaz, vücudunuzu ve beyninizi toksinlerden ve hastalıklardan korurlar, aynı zamanda beyne kan akışını da arttırırlar. Beynine daha fazla oksijen bakımından zengin kan göndererek, hafıza ve analitik düşüncelerin güçlerini kuvvetlendirmek için nöral yolları uyarırlar.

Aynı zamanda patlıcandaki potasyum, beyin güçlendirici görevi görmekte

Karaciğer sağlığını iyileştirir

Araştırmalar patlıcanda ki antioksidanların karaciğerin belirli toksinlerden korunmasına yardımcı olabileceğini öne sürmüştür.


Etiketler: 2310 okunma

Yorum yap

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir