Barış Pınarı Harekatının 1.yıl dönümünde 4.219 km²’lik alanda kontrol sağlandı

barış pınarı, suriye- tsk

Barış Pınarı Harekâtı’nın 1’inci yıl dönümü olması nedeniyle ve gündemdeki diğer önemli konularla ilgili basın bilgilendirme yapıldı.

4.219 km²’LİK ALANDA KONTROL SAĞLANDI

Kahraman Türk Silahlı Kuvvetlerimiz tarafından, bundan tam bir yıl önce 09 Ekim 2019 tarihinde Fırat’ın doğusunda “Barış Pınarı Harekâtı” başlatılmıştır.

Hatırlanacağı üzere, harekât öncesi DEAŞ ve PKK/KCK/PYD-YPG başta olmak üzere, Suriye’de iç karışıklıkları fırsat bilen terör örgütleri tarafından Suriye’nin kuzeyinden ülkemize ve sınır karakollarımıza güdümlü tanksavar füzeleri gibi gelişmiş silahlar ve keskin nişancılar da kullanılarak toplam 492 saldırı yapılmıştır.
Bölgede devam eden terör yapılanması ve saldırıları, milli güvenliğimize yönelik tehdidin boyutunu ve ciddiyetini artırmış, ülkemize yönelik göç baskısını devam ettirmiş, gönüllü geri dönüşleri engelleyerek Suriye’de istikrar ve güvenliği sağlamaya yönelik bölgesel ve uluslararası girişimleri olumsuz etkilemiştir.
Terör örgütlerine karşı tedbir almak ve sınırlarımızın güvenliğini sağlamak maksadıyla dost ve müttefik ülkelerle askeri ve diplomatik görüşmeler yapılmış, ancak bölgeden terör örgütlerinin çıkarılması, tahkimatların imhası, ağır silahların toplanması gibi hususlarda bir ilerleme sağlanamamış, güvenli bölge çalışmaları sonuçsuz kalmıştır.
Hudut güvenliğimize yönelik tehdit ve düşmanca tutumların artarak devam etmesi neticesinde; TSK tarafından uluslararası hukuk ve BM Sözleşmesi 51’inci maddesinde düzenlenen meşru müdafaa hakkı çerçevesinde, 09 Ekim 2019 tarihinde Barış Pınarı Harekâtı başlatılmıştır.

Çok kısa sürede büyük bir başarı ile sonuçlanan harekât ile hudut güvenliğimizi sağlamak, DEAŞ ve PKK/YPG başta olmak üzere millî güvenliğimizi tehdit eden teröristleri etkisiz hale getirmek, Suriye’nin kuzeyinde bir terör koridoru oluşturulmasını engellemek, güvenli bölge tesis ederek istikrar sağlamak ve ülkemizdeki Suriyelilerin evlerine güvenli, gönüllü ve saygın bir şekilde geri dönmeleri amaçlanmıştır. Söz konusu harekât ile sadece Türkiye’nin değil, bölgede yaşayan Kürtler, Araplar, Asuriler, Hıristiyanlar, Yezidiler ve Süryaniler gibi diğer etnik grupların da güvenliği hedeflenmiştir.
Bugüne kadar toplam 605 meskûn mahallin tamamı teröristlerden arındırılarak, 4.219 km²’lik alanda kontrol sağlanmış, 1.110 Mayın ve 2.199 El Yapımı Patlayıcı ile çok sayıda terör örgütü mensubu etkisiz hale getirilmiştir.

Mehmetçiğin teröristlerden temizleyerek güvenli bölge haline getirdiği Barış Pınarı Harekât alanında, başta su ve elektrik olmak üzere temel altyapı ihtiyaçlarının karşılanması maksadıyla diğer kurumlar ile koordineli olarak gerekli çalışmalarımız devam etmektedir.
Resulayn kırsalında bulunan ve Haseke ile Tel Tamir bölgesini besleyen Allouk Su Tesisi, koordineli çalışmalarımız neticesinde onarılarak faaliyete geçirilmiştir. Halen, buradan Haseke ve kırsalı ile Tel Tamir bölgesine su verilmeye devam edilmektedir.
RF ile koordineli yoğun çalışmalarımız sonucunda Barış Pınarı Harekât Bölgesindeki meskûn mahallerin  %68’ine (413 meskûn mahal) elektrik verilmektedir.

Ayrıca, 25 adet GSM baz istasyonu kurulmuştur. Kurulan GSM baz istasyonları bölgede yaşayan halk tarafından aktif olarak kullanılmaktadır.

Bugüne kadar Barış Pınarı Harekât alanında 400 okul, 86 cami ve 7 kilise hizmete açılmış, hizmete giren devlet hastaneler ve mobil sağlık birimleri vasıtası ile 250.000’den fazla Suriyeli kardeşimiz muayene edilmiştir. Ayrıca bölgede bulunan personelimiz ve halkın koronavirüs salgınından etkilenmemesi içinde gerekli tüm önlemler alınmaktadır.
Ülkemizin hayatın normalleşmesine yönelik gayretleri sayesinde terör örgütü baskısı sebebiyle topraklarını terk etmek zorunda kalan halk tekrar evlerine dönmektedir.

Bölgedeki sorunları çözmek maksadıyla; 22 Ekim 2019 tarihinde Rusya Federasyonu ile yapılan Soçi Mutabakatı kapsamında bugüne kadar toplam 85 TÜRK-RF Birleşik Kara Devriyesi icra edilmiştir. Bölgede kalıcı barışın sağlanması için Rusya Federasyonu ile işbirliği ve koordinasyon faaliyetlerimiz devam etmektedir.

Bütün komşularımızın toprak bütünlüğüne saygılıyız, aynı saygıyı komşularımızdan da bekliyoruz. Türk Silahlı Kuvvetlerimiz tarafından, FKH/ZDH/BPH alanlarında hayatın normalleşmesi, Suriyeli kardeşlerimizin huzur ve güvenliğinin sağlanması, hudutlarımızın emniyetinin sürdürülmesi maksadıyla faaliyetlerimiz kararlılıkla sürdürülecektir.


Etiketler: 710 okunma

Yorum yap

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir