Azerbaycan ve Ermenistan arasına ateşkes anlaşması

Rusya’nın çağrısı ve isteği doğrultusunda Moskova’da masaya oturan Azerbaycan ve Ermenistan 11 saat süren görüşmeler sonucunda ateşkes için anlaştı.

Rusya’nın çağrısı ve isteği doğrultusunda Dağlık Karabağ çatışmaların durdurulması, savaş alanına ki  cenazelerin ve her iki tarafın esir aldıkları askerlerin değişimi için Moskova’da yürütülen barış görüşmeleri 11 saat sonra sonuç verdi. bugün saat 12:00 de yürürlüğe girmesi için beklenen anlaşmaya göre silahlar susacak, esir değişimi yapılacak.

Rusların çağrısına Azerbaycan ve Ermenistan olumlu yanıt vermesi ile dün saat 16:30’da Rusya Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov’un ev sahipliğinde Ermenistan Dışişleri Bakanı Zohrab Mnatsakanyan ve Azerbaycan Dışişleri Bakanı Ceyhun Bayramov arasındaki toplantı yaklaşık 11 buçuk saat sürdü.

 

11 saat süren toplantı sonrası alınan kararları Rusya Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov açıkladı.

Rus bakan Lavrov, Dağlık Karabağ’daki cenazelerin ve esirlerin değişimi konusunda anlaşmaya varıldığını açıklarken bölgede ateşkesin sağlanması yönünde de karar alındığını söyledi.

Anlaşma metnini okuyan Lavrov, “Ermenistan ve Azerbaycan Dışişleri Bakanları 10 Ekim gece yarısından itibaren ateşkesi kabul ettiler. Azerbaycan Cumhuriyeti ve Ermenistan Cumhuriyeti, AGİT Minsk Grubu eşbaşkanlarının arabuluculuğuyla, çözümün ana prensipleri temelinde barışçıl bir çözüme mümkün olan en kısa sürede ulaşmak amacıyla esaslı müzakerelere başlıyor” dedi.

Anlaşma metnine göre Uluslararası Kızılhaç Komitesi kriterlerine uygun olarak savaş esirlerinin ve cenazelerin takaslarının gerçekleşeceği 10 Ekim gece yarısı 12.00’dan itibaren ateşkes ilan edildiği duyuruldu.


Etiketler: 535 okunma

Yorum yap

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir