[avatar user="siyarkendirci" size="150" ]

Azer Kurtuluş’un ölmesi gerekiyordu!

/ by | Azer Kurtuluş’un ölmesi gerekiyordu! için bir yorum

Gerçektir ki,  Türk Sinema ve Dizi sektörünün başarısızlığı Netflix gibi platformlara başarı getirdi. İnsanlar alternatif arıyor, bu nedenledir Türkiye’de en çok izlenen dizi Lost, Game of thrones gibi yabancı yapımlar oluyor. Ha bir de Game of Thrones’tan daha iyi dizi çekebiliriz diyen bir yapımcı vardı, garibim haklı olarak alay konusu oldu.

 

Güneydoğu’da yaşanan hikâyeyi İstanbul Türkçesini burkmakla şive yaptığını sananları halk sevemiyor,  Elinde İphone telefonla mini etek giymiş fakir taşra kızı rolleri de halka inandırıcı gelmiyor. Bir birinden çalınan senaryoları da halk sevemiyor.

 

Adana, Türk sinemasına Yılmaz Güney’i kazandırdı, Yılmaz Güney ise Cannes ödülünü Türkiye’ye kazandırdı. Sinemaya bu kadar katkısı olan Adana da çekilen Sıfır Bir dizisi son yıllarda bitik olan Dizi sektörüne yeni bir yön verdi.

 

Sıfır Bir dizisi çekilmesi ile Büyük yapımcılar Adana’da birçok dizi çekmeye başladı. Sıfır bir dizisinin güçlü senaryosu birçok yapımcı tarafından tırtıklandı, birçok Sıfır bir çakması çekildi. Hiç biri de başarılı olamada. Fakir çocukların elini tutmak yerine zengin çocuklara fakirin yaşadığı hayatı oynayın dediler. Başarılı olamadılar.

 

 

Vartolu karakteri de emekçidir, düğün çekimleri yapmış, kısa film çekmiş kendini geliştirmiş biridir. Bu başarılı emekçinin yanında Sıfır Bir dizisinin Cio’su, Azer Kurtuluş olarak geldi.  Senaristler Azer karakterine pek bir şey yazmamışlardı. Sıfır Bir Cio’su biraz olgunlaşmış ve Çukur dizisinde yer almıştı.

 

Azer Kurtuluş’u televizyonlarda görenler çok ama çok sevdi, hele ki Azer Kurtuluş, Yılmaz Güney’den Adana’dan bahsetmesi, onu anması, onun gibi davranması Azer Kurtuluş’u çok kısa bir sürede efsaneleştirdi. Senaristler bu adamı da bitirmeyi başardı. Şiddet dizisinin en şiddetli adamının kılık kıyafetini değiştirerek aşk çocuğu yaptılar.

 

Yani bu kadar şiddetli bir karakterin birden bire aşk çocuğu olması ne Cihangir Ceyhan’a yakışır neden karakteri olan Azer Kurtuluş’a yakışır.  Bundandır diyorum ki iyi ki dizide öldürülmüş. Zira dize de kaldıkça kariyeri basamaklarından aşağı iniyordu. Çünkü Çukur, ünlü öldüren bir dizidir.

 

Azer Kurtuluş karakteri nedeni ile Çukur’u izlemeye başladım, dizi tek kelime ile “Ünlü öldüren” olmuş.  Şöyle ki, reyting kaygısı ile en ünlüyü getiriyorlar, iki kıyak sahne yazdıktan sonra oyuncuyu gözden düşürüyorlar. Bu kadar ünlü ve iyi oyuncu için haftalık kaliteli senaryo yazılamadığı için bütün karakterler ve sahneelr bir birinden kopuk oluyor. Dizi uzadıkça uzuyor ama ortada sanat kalmıyor.

 

Toplarsak, Türk sinema ve dizi sektörü özüne dönmedikçe kaybedecektir.  Kendi insanını çekmek yerine yabancı yaşantıları insanlara dayatması sadece sektöre ekonomik kayıp olarak tarihe not düşecektir.

 


Etiketler: 985 okunma
Bilgilendirme

Urfa Yaşam Haber sitesinde yazılan yazılardan yazarın kendisi sorumludur. Yazarın görüşleri Urfa Yaşam haberinin görüşlerini yansıtmaz

One Comment “Azer Kurtuluş’un ölmesi gerekiyordu!”

  • Musa

    says:

    Kalemine sağlık Hocam.

Yorum yap

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir