aynı anda kitap okunacak

Şanlıurfa’da uygulamaya konulacak iki yeni projeyle her ay gençlere 10 bin kitap hediye edilerek günün belli saatinde binlerce gencin aynı anda kitap okuması sağlanacak.

Şanlıurfa Valisi Salih Ayhan, 8 Eylül Dünya Okuma Yazma Günü dolayısıyla halk kütüphanesini ziyaret etti. Kütüphaneyi gezen Vali Ayhan, yetkililerden bilgi aldı. Öğrencilerin ders çalışıp kitap okuduğu bölümleri de gezen Vali Ayhan, karşılaştığı gençlere 8 Eylülün ne anlama geldiğini sordu.

Soruya doğru cevap verenlere ise kitap hediye etti. Gezi sırasında Şanlıurfa’da uygulamaya konulacak iki yeni proje hakkında da bilgi veren Vali Ayhan, okuma oranını yükseltmek için her türlü çalışmayı yapacaklarını aktardı.

Şanlıurfa genelinde her gün bir belli bir zamanda kitap okuma saati oluşturacaklarını söyleyen Vali Ayhan, “ Eğitim ve öğretim çalışmaları, Şanlıurfalı gençlerini geleceğe hazırlama konusunda çok özgün, güzel projeler yapacağız. Okulların fiziki şartları olsun, içeriklerinin zenginleştirilmesi olsun, bir çok alanda çalışma yapmak da elbet önemli ama benim için en elzem olan da okuma kültürünün kazandırılması konusunda yapılacak çalışmalar. Normal şartlarda Türkiye’de bir kişiye 6 kitap düşmesi gerekiyor ama şu anda Urfa’da bunun gerisindeyiz. İnşallah kitap sayımızı 3 milyona çıkarttığımız zaman iyi bir mesafe kat etmiş olacağız. Okullarımızda kütüphane bölümleri oluşturuldu. İnşallah kitap artışlarıyla beraber daha da zengin hale getireceğiz ama benim de bireysel olarak bir birebirde takip ettiğim Urfa İçin Okuma Vakti diye bir saat oluşturacağız ve herkes o saatte, sınıfta öğrenciler ve diğer taraftan da bizler buna riayet ederek bir farkındalık oluşturmuş olacağız. ” diye konuştu.

Vali Ayhan, kütüphaneye eklenen yeni bölümleri de inceleyerek kitap temini için gerekli çalışmaların yürütüldüğünü dile getirdi.


Etiketler: 18 okunma

Yorum yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.