#AvCinayettir

ceylan-av-cinayettir

Geçtiğimiz günlerde doğayı ve hayvanı korumakla görevli kurum olan Doğa Koruma ve Milli Parklar Genel Müdürlüğü’ne bağlı, Merkez Av Komisyonu (MAK) kararları kapsamında, av turizmi olarak adlandırılan ve yaban hayata müdahale ile sonuçlanan avlanma etkinlikleri kapsamında Şanlıurfa’da 14 Ceylanın katledilmesine onay çıkmıştı.

Sosyal medya da duyarlı kullanıcılar tarafından #AvCinayettir etiketi oluşturuldu.  Hayvanların katledilmesine yoğun tepkiler gelirken konu ile ilgili Şanlıurfa da ki kurum ve kuruluşlardan herhangi karşıt bir açıklama yapılmadığı gözlendi.

Avukat Suna Soydaş Fırat,7 geyiği kurtardı.

Türkiye genelinde Hayvan katliamına izin veren DKMP kararından sonra Bursalı Avukat Suna Soydaş Fırat, 2 kızıl geyiğin vurulması için açılan ihaleyi durdurdu. Bununla yetinemeyen Avukat, bu kez de Kastamonu’da 7 geyiğin katliamını durdurmak için harekete geçti.

Tarım ve orman Bakanlığı 10. Bölge Müdürlüğü Kastamonu Şube Müdürlüğü 7 kızıl geyiğin avlanması için ihale açtı. Bunun üzerine Avukat Fırat, Kastamonu İdare Mahkemesi’nde açtığı ihalenin iptali davasında ‘yürütmeyi durdurma’ kararı aldırarak 7 geyiğin katledilmesinin önüne geçti.

Hayvan haklarını savunan bir hukukçu olarak geyiklerin öldürülmesine kayıtsız kalamayacağını söyleyen Soydaş Fırat, “Geçen sene de Bursa’da yapılacak kızıl geyik ihalesini bu şekilde durdurtmuştum. Hayvanların av turizmini canlandırmak için bu şekilde katledilmesine gönlüm razı değil. Buna sessiz kalamam. İnsani vazifemi yaptığım için çok mutluyum” ifadelerini kullandı.

 

Eskişehir’de de Katliama DUR denildi!

Eskişehir İdare Mahkemesi, Eskişehir Hayvanları Koruma Derneğinin başvurusu üzerine 18 kızıl geyiğin avlanması yönünde açılan ihale için ‘yürütmeyi durdurma’ kararı verdi. İhalenin durdurulduğunu ancak iptal edilmediğine dikkat çeken hayvan severler ise “öldürülme riskleri devam ediyor” dedi. 18 geyiğin hayatı için 513 bin lira bedel biçilmişti.

 

Milletvekillinden Ceylanlar için soru önergesi

Şanlıurfa milletvekili Ayşe Sürücü Urfa’da ceylan avcılığı için açılan 14 kota ihalesinin iptali için Tarım Bakanlığına soru önergesi verdi. HDP Şanlıurfa Milletvekili Ayşe Sürücü, verdiği soru önergesi şu şekilde:

  • Bakanlığınız yaban hayatın dengesini bozacak olan ihaleleri iptal edecek midir?
  • Şiddet ve ölüm içeren bir eylemi spor olarak görüyor musunuz?
  • Şanlıurfa’da giderek sayıları azalan ceylanların canı karşılığında açılan ihaleyi kimler almıştır?

 

#AvCinayettir, Şiddet bir spor olamaz?

Şanlıurfa da koruma altında olan ve nesli tükenmek üzere olan Ceylanların öldürülmesi tepkilere yol açarken sosyal medya üzerinde “Şiddet bir spor olamaz“ vurgusu yapılıyor. Yanı sıra Urfa Yaşam Haber köşe yazarımız Şiyar Kendirci ise Ceylanların katledilmesini köşesine taşıyarak tepki gösterdi. Kendirci,”#AvCinayettir, bu cinayette kimin parmağı ve müsaadesi var ise onlar da katildir.” dedi.

 

105 bin imza toplandı

Yapılacak olan katliamın durdurulması için 28 hak savunucu dernek&kurum bir araya gelerek Cinayet sezonu açılıyor ismiyle bir imza kampanyası başlattı. Change.Org sitesinden imzaya açılan kampanyaya şuana kadar 100.00 den fazla imza toplandı.

 


Etiketler: 906 okunma

Yorum yap

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir