Aşı çalışması durduruldu!

Aşı çalışması durduruldu!

Koronavirüs salgını hızlı bir şekilde yayılırken insanlık, bilim insanlarından mucize bekliyor. Peki, Koronavirüs aşısı bulundu mu?

 

Aşı için üzücü açıklama

Oxford Üniversitesi’yle birlikte Koronavirüs aşı çalışmaları yapan Astrazeneca ilaç firması geçtiğimiz günlerde üçüncü faz testlere başladıklarını duyurmuştu. Firmanın son dakika açıklaması ile 3. Faz aşı test çalışmalarına ara verdiğini duyuruldu. Kararın bir denekte ciddi yan etkiler görülmesi üzerine verildiği belirtildi.

 

Astrazeneca milyonlarca doz sipariş almıştı.

Geçtiğimiz günlerde Astrazeneca ilaç firması ile Avrupa komisyonu arasında 300 milyon doz aşı anlaşması yapılmıştı. Bu anlaşma 366 milyon EURO büyüklüğündeydi. Yine Amerika ile benzer bir anlaşma yapan ilaç firması üretilecek olan 1 milyar dozluk aşının üçte birini  1,2 milyar dolara satmıştı.. Bu kadar doz aşı sipariş alan firmanın çalışmalarına ara vermesi denek üzerinde yan etkilerin kritik seviyelerde olduğunu düşündürüyor.

 

Eylül ayında hazır olması bekleniyordu

Oxford Üniversitesiyle birlikte Covid-19 aşısı geliştiren AstraZeneca Eylül ayında aşının hazır olabileceğini açıklamıştı. 3. Faz testlerin başarılı olması durumunda firmanın 1 milyar dozluk üretim kapasitesine sahip olduğu duyurulmuştu.

 

Avrupa 300 Milyon doz aşı aldı


Etiketler: 472 okunma

Yorum yap

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir