Altın ve dolar neden yükseldi.

Son birkaç günde döviz kurun ani iniş ve çıkışları küçük yatırımcı ve halkta “ne oluyor” sorusunu sorduruyor. Peki, son günlerde döviz kurunun aksiyonlarının nedeni nedir?

 

Yunanistan ile karşılıklı sert açıklamalar Altın, Dolar ve diğer para birimlerine değer kazandırırken Türk Lirası neredeyse Dünyada yürürlükte olan bütün para birimlerine karşı değer kaybı yaşadı.  NATO’nun iki ülkeyi masaya çekmeye çalıştığı günlerde uluslararası kredi derecelendirme kuruluşu olan Moody’s hafta sonu Türkiye’nin kredi notunu B2 düşürdüğünü açıklaması işin tozu biberi oldu.

Moody’s, Türkiye notunu Tanzanya, Kenya, Nijerya gibi ülkeler ile eş tutması Türk Lirasında değer kaybetmesini hızlandırdı.  Bu karar ile Türkiye Yurt dışından döviz borç etmesi daha da zorlaştı.

Türkiye Cumhuriyeti Merkez bankasının çok uzun zamandır faiz oranını yükseltmeme tutumundan vazgeçmesi ile bir hafta vadeli repo ihale faiz oranını yüzde 8,25’ten yüzde 10,25’e yükseltti. Bu da kısa süreliğine Türk Lirasının değer kazanmasına ve diğer ülke para birimlerinin yükselişini durdurmayı sağladı.

477 TL olan gram altın kademeli olarak 451 TL kadar düşmeyi başarmıştı.

 

Komşular savaşıyor, bizim paramız değer kaybediyor

Faiz kararı sonrası altının iniş çıkışları sürerken komşu iki devlet olan Azerbaycan ve Ermenistan’ın çatışma haberleri Türk Lirasına yüksek değer kaybettirdi. Savaşan iki komşu ülkenin para birimleri savaş ve sıkıyönetim ilanlarından dolayı Amerikan Dolarına karşı 03 –  0.4 puan düşerken iki ülkenin savaşından dolayı Türk Lirası yaklaşık %3 değer kaybetti.

 

Aksiyon tahminleri

  • BM devreye girmesi ile silahlar susarsa Türk Liranın değer kaybı yavaşlar.
  • Koronavirüs aşısının bulunduğuna dair herhangi bir haber Altını düşürdüğü gibi Dolar ve Türk Lirası değer kazanır.
  • Yunanistan ile resmi olarak masaya oturulduğuna dair bir haber Türk Lirasında değer kazandırır.
  • Türkiye’nin yurt dışında ürün ihraç etmesini azaltması Türk lirasına değer kazandırır.

Etiketler: 579 okunma

Yorum yap

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir