[avatar user="mustafakaplan" size="150" ]

Allah her şeyi en iyi bilendir

/ by | Leave a comment

Bilgili’yim diyorsun, öyle mi?

Çoğu şeyi de çözebilmişliğim vardır idiasındasın yani.. Yada öyle mi sanıyorsun; bilmem tabiki de,bu duruma binaen yorum yapacağım tek şey,o da kendini bilgili görüp, bu minval’da yapacağın yolculuğun natamam kalacağının kaçınılmazlığıdır.

Çünkü bu davranış şeklin,tahsil ettiğin bilgi birikimin, seni kibir gibi bir gaflet’in karanlığına götürdüğünü bilemiyor sun.

Bilgiye açılan kapının anahtarı,bilgisiz olmanın farkına varmak olduğu gerçeğidir.

Oysa; Alim olan Allah’tır…
Onun ilim deryası sonsuzdur,dibi yoktur…Onun izni dahilinde,onun belirlediği ölçüler içerisinde bir şeyleri öğrenebilir,o öğrendiklerinle ameller üretebilirsin…

İşte tam bu noktada bir ayet-i Kerime; kendini Güneş gibi tecelli ettiriyor ansızın…”Melekler de: “Sen her türlü kusur ve eksiklikten uzaksın. Bize öğrettiklerinden başka bizim hiçbir bilgimiz yoktur. Şüphesiz Sen her şeyi gerçeği ile bilensin.” dediler.

Kalu subhaneke la ilme lena illa ma allemtena inneke entel alimul hakim.

Hedefine gitmek için bir yol üzerinde sın…Yolun gidişatı ile ilgili ameller cûz-î iradene bırakılmış,Rabbin tarafından her şeyinle gözetim altındasın…

O yoldan gittiğin müddetçe sorun yok, menzile tedrici bir yaklaşım içindesin…Durduğun vakit,yol da durur, gideceğin yerin bir serap’pa dönüşeceği bir sebep sonuç ilişkisinin konjonktürüdür.

Tabi yine tüm bunlar bir Ulu’l-emr” makamında inkişaf edip,kullara sirayet eder.

Kendini bilgili statüsünde görmen; sonsuz bir derya olan ilimle otomatikman bağının kesileceği demektir.O Derya’nın dibindeki hikmet hazinesinden ancak gayretin kadar Yakut, elmas, yahut pırlanta alabileceğin vakidir.

Burada çoğu şey senin tasarufuna bırakılmıştır.

Bu hazineden az çok alacaklarınla ilgili mütmain olabilmen için bir Mela-i Ceziri gibi yürek taşıman,onun gibi sebat etmen gerekir. Şu dizeleri insana bu konuda çok şey anlatır.

“Mela lazım bı vê devrê

Bi vî rengî bi vî tewrî

Nedi min kes bı mislê te

Dûr anîn der di behreynî.”

Yani Mela!..
Neyine gerek bu zamanın düzeninden,alengirli işlerinden…
Bu sefihane yaşamdan.
Nerede senin gibi bir Mela-i Ceziri,cehd edip, bu denize dalsın, oradan inci çıkarsın…

Hikmet,derin bir tefekkürün ortaya çıkardığı bilgi hazinesidir… Evvelâ bunları az yada çok;elde edebilme yolunun İzn-i İlahi den geçtiğini idrak edip, sonrasında bu deryada iyi bir yüzücü olmayı gerektirir.


Etiketler: 1348 okunma
Bilgilendirme

Urfa Yaşam Haber sitesinde yazılan yazılardan yazarın kendisi sorumludur. Yazarın görüşleri Urfa Yaşam haberinin görüşlerini yansıtmaz

Yorum yap

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir