Ali Babacan, Doğuştan gelen haklar pazarlık konusu yapılamaz

DEVA Genel Başkanı Ali Babacan, partisinin Urfa İl Başkanlığı 1. Olağan Kongresi için Şanlıurfa’ya geldi. Şanlırufa’da yerel basının ortak canlı yayınında sorulara cevap veren Babacan, Erken seçim öngördüklerini açıkladı.

Urfa’dan yayın yapan Edessa TV, Güneydoğu TV ve Kanal Urfa’nın ortak canlı yayına katılan Genel Başkan Babacan Ömer Yılan’ın moderatörlüğünde Ajans Urfa Genel Yayın Yönetmeni Mustafa Arısüt ile Gazeteci Kadir Çelikcan’ın sorularını yanıtladı.

“Kürt sorunu” ile ilgili bir soruya babacan, “Kürt meselesinde doğuştan gelen haklar pazarlık konusu yapılamaz” şeklinde yanıt verdi.

Gazeteci Mustafa Arısüt’ün, “Bölgenin Kürt meselesi gerçeği var. Kürt meselesi ile masanızda dosya var mı, partinizin Kürt meselesine yaklaşımı nasıl olacak” sorusuna Ali Babacan;

“Kürt meselesiyle ilgili uzmanlardan raporlar istedik ve Ankara’da 2 gün çalıştay düzenledik. 1. gün tamamen sorunun tespiti üzerinde durduk ve 2. gün çözüm önerileri üzerinde durduk. Kürt meselesine bakış açımız prensiplerimiz biz bütün vatandaşlarımıza doğuştan sahip oldukları hakların olduğu gibi tanınması, bunun pazarlık konusu yapılması gibi bir şey yok. Oradaki duruşumuz çok açık. Türkiye’nin karşı karşıya olduğu bir terör sorunu var. Bunun mücadelesinin yapılıp bu ikisinin karıştırılmasını doğru bulmuyoruz. Bu ikisini aynı pazarlık masasına koymayacağız. Meseleye bu şekilde bakıyoruz. Ana dil meselesi, ana dilin korunmasını, yaşatılmasını geliştirilmesi ve öğrenmek isteyen vatandaşlarımızın öğrenme ile ilgili her türlü imkana sahip olmasını önemli görüyoruz. Duruşumuz çok açık. Vatandaşlık hakkı olarak TC vatandaşı olan herkesi devlet aynı samimiyet ile kucaklamalı. Yönetimde yerele daha geniş alan verilmesi gerekiyor.”

Çözüm süreci

Gazeteci Çelikcan’ın Ceylanpınar’da iki polis memurunun şehit edilmesinin ardından biten çözüm sürecine dair yaklaşımlarını sorduğu soruya ise Genel Başkan Babacan, “Terör örgütü ve vatandaşların haklarının aynı masada yer alması yanlış bir yöntemdi. Biz o yöneteme dönmeyiz. Kendi vatandaşlarımıza haklarını tanırız, özgürlük alanlarını genişletiriz ama törerle de adım akıllı mücadelemizi veririz.”

ORTAK ADAY GÜL MÜ?

Gazeteci Çelikcan’ın Ortak Adayınız Gül Mü? Olacak sorusuna net cevap vermekten kaçınan Babacan, bizler şimdilik hiçbir ittifakın içerisinde değiliz. Tamamen işimize odaklanmışız. Seçim süreci yaklaştığında o zaman bu tür konular oturulup konuşulur dedi.

Erken seçim bekliyoruz

Ekonomideki kötü gidişi dile getiren Ali Babacan erken seçim ile ilgili soruya, “Erken seçim beklentimiz var” yanıtını verdi.


Etiketler: 570 okunma

Yorum yap

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir