Ahmet Kaya’nın ailesinden açıklama

Sanatçı Ahmet Kaya’nın hayatını konu aldığı iddia edilen film için Ahmet Kaya’nın ailesi yeni bir açıklama yayınladı. Sanatçının ailesi ve eserlerini temsil eden GAM Müzik, Ahmet Kaya isminin tescilli olduğunu hatırlattığı açıklamada konunun yargıya taşındığı açıklamasına yer verildi.

Twitter hesabından yapılan yazılı açıklamada şu şekilde; Muhtelif mecralarda bir süredir ‘Sanatçı Ahmet Kaya’nın sinema filmi yapılıyor, yapılacak’ şeklinde çıkan haberlerin, sanatçının yasal varisleri ve temsilcileri ile hiçbir ilgisi yoktur. Sanatçının ismini ve eserlerini temsil eden yasal varisleri (Kızları Çiğdem Kaya (Öztürk), Melis Kaya, eşi Gülten Kaya) ve eserlerin temsil eden yapım/edisyon firması GAM MÜZİK ve YAYINCILIK SAN. Ve TİC. LTD. ŞTİ.’ne rağmen bu haberin çıkması kamuoyunun ve sevenlerinin bu istismar kokan haberlerle manipüle edilmesi tarafları fazlasıyla üzmektedir.

Ahmet Kaya’nın yasal varislerinin, kendilerinden izin alınmadan Ahmet Kaya’yı dolaylı ya da dolaysız konu alan çağrıştıran, onun hikâyesinin anlatıldığı ya da esinlenmeler içeren eserlerinin yer aldığı hiçbir projeye Türkiye Cumhuriyeti sınırları ve tüm Dünya kapsamında izinleri de yoktur.

Ahmet Kaya isminin marka tescil belgesi vardır. Ahmet Kaya’ya ait tescilli tüm eserler de başta Türkiye Cumhuriyeti mahkemelerinin FSEK ilgili maddeleri olmak üzere, T.C. Kültür Bakanlığı ve ilgili tüm meslek birlikleri nezdinde koruma altındadır. İkinci ve üçüncü dereceden yakınları tarafından dahi izinsiz kullanılamaz.

Değerli kamuoyu ve sevenlerinin, sanatçının yasal temsilcileri tarafından açıklanmayan ya da doğrulanmayan hiçbir bilgiye itibar etmemesini rica ederiz. Türkiye Cumhuriyeti mahkemeleri ve savcılıkları bakımından. Bu açıklamanın aynı zamanda bir “suç duyurusu” niteliği taşıdığını da bilgilerinize sunmak isteriz. Saygılarımızla.

 

Ne olmuştu?

Yönetmen Gani Rüzgar Şavata, Ahmet Kaya’nın hayatını konu alan İki gözüm Ahmet adıyla bir sinema filmi çekmişti. Filmin aileden izin alınmaksızın çekildiğini belirten Ahmet Kaya ailesi, filmin gösterimini durdurmak için mahkemeye başvurmuştu. Ahmet Kaya’nın ailesini haklı bulunan mahkeme filmin gösterimine durdurma kararı vermişti.

Durdurma kararından sonra davanın sonucunu beklenmeksizin söz konusu film Avrupa’da gösterime sunulmuştu.


Etiketler: 507 okunma

Yorum yap

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir