ABD’nin yeni büyükelçisi

 Biden, eski senatör Jeff Flake’i Ankara için aday gösterdi

ABD Başkanı Joe Biden, Cumhuriyetçi Partili eski Arizona Senatörü Jeff Flake’i Türkiye büyükelçiliği görevine aday gösterdi.  

Donald Trump’a karşı sesini yükselten birkaç seçilmiş Cumhuriyetçiden biri olan  Jeff Flake, 2018’de yeniden seçilmek için aday olmadı. Ayrıca Temsilciler Meclisi’nde 18 yıl görev yaptı. Biden’ı 2020’de başkan olarak onayladı.

Flake’in Biden’ın büyükelçilik görevi için seçtiği ilk Cumhuriyetçi  yetkili olduğu belirtiliyor.  

Jeff Flake hakkında

New York Times’ın en çok satan ”Conscience of a Conscience of a Conservative: A Rejection of Destructive Politics and a Return to Principle” adlı kitabın yazarı olan  Senatör Flake, aşırı partizanlık çağında ilke ve nezaket için yalnız bir tavır aldı.  

Flake, ABD Temsilciler Meclisi’nde altı dönem görev yaptıktan sonra, altı yıl görev yaptığı ABD Senatosu’na seçildi. 

Kongreye girmeden önce,  Arizona’daki Goldwater Enstitüsü’nün yönetici direktörü olarak görev yapan Flake, ayrıca Namibya’nın bağımsızlığa geçişi sırasında Demokrasi Vakfı’nı da yönetti. Flake, Brigham Young Üniversitesi’nden Uluslararası İlişkiler ve Siyaset Bilimi derecelerine sahip

Politik alanda çalışma yeteneğiyle tanınan Flake,  Küba ile diplomatik ilişkileri yeniden kurulmasına destek veren Cumhuriyetçi senatörlerden biriydi. 

Aranan bir konuşmacı olan Flake, Harvard Hukuk Okulu’nda 2018 başlangıç ​​konuşmasını yaptı. 2018 yılındaki “Gerçek ve Demokrasi” başlıklı Senato konuşması CNN, MSNBC ve FOX Haber Kanalı’nda canlı yayınlandı. Senato’da bulunduğu süre boyunca Senatör, NBC’nin Meet the Press, ABC’nin Bu Hafta, CBS’nin Face the Nation ve CNN’nin Birlik Devleti programlarına sık sık konuk oldu.

Flake ve eşi Cheryl, Arizona’da yaşıyor ve beş çocuk çocukları var. 

Adaylığını yazdı

Jeff Flake, Amerika’nın Ankara Büyükelçiliği’ne aday gösterilmesinden sonra Midium’da bir değerlendirme yazısı kaleme aldı. 

Flake, şu değerlendirmelerde bulundu:

”Amerika Birleşik Devletleri’nin, uzun süredir NATO’da müttefiki olan Türkiye Cumhuriyeti ile ilişkisinin stratejik önemi göz önüne alındığında, Başkan Biden’ın bu büyükelçilik adaylığıyla bana duyduğu güvenden onur ve gurur duydum. Her iki ülke için de çok önemli olan bu görev, aynı zamanda önemli bir mesajdır. Eşim Cheryl ve ben hizmet etme fırsatı verildiği için minnettarız ve Türkiye’nin sıra dışı insanlarını tanımak için sabırsızlanıyoruz. 

Görev Senato tarafından onaylanırsa, yurtdışında ABD çıkarlarını temsil eden güçlü, deneyimli ve yetenekli bir ekibe katılmaktan memnuniyet duyacağım. Hem Temsilciler Meclisinde hem de Senato’da görev yapmış biri olarak, Kongre’nin ABD dış politikasında oynadığı rolü biliyor ve takdir ediyorum. Göreve başlamayı da dört gözle bekliyorum.

Amerika’nın tek ses olarak konuşmasının değerini de anlıyorum. Yurtdışında yaşadığım için, Amerika Birleşik Devletleri’nin dünya çapında oynadığı vazgeçilmez rolü de takdir ediyorum. ABD liderliğinin yerini hiçbir şey dolduramaz.

Biden yönetimi, bu adaylıkla, Amerikan dış politikası ve diplomasisinin en iyi geleneğini yeniden teyit etmiş oldu: Partizanca siyasetin bir kenara bırakılması. ABD dış politikası iki taraflı olabilir ve olmalıdır. Benim inancım da bu yönde. ”


Etiketler: 79 okunma

Yorum yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir