Büyükşehirden örnek alınacak çalışmalar

Sosyal belediyecilik alanında çalışmalarını sürdüren, istihdam sorununun çözümüne yönelik politikalar geliştiren ve uygulayan, ihtiyaç sahibi vatandaşların korunması ve maddi açıdan desteklenmesi gibi alanlara yoğunlaşan Büyükşehir Belediyesi, pandemi sürecinde örnek bir sosyal belediyecilik sergiledi.

Büyükşehir Belediyesi bünyesinde bulunan Sağlık ve Sosyal Hizmetler Dairesi Başkanlığı’nın da özverili çalışmalarıyla yerel düzeyde sağlık ve eğitim olanaklarının geliştirilmesine katkıda bulunan Şanlıurfa Büyükşehir Belediyesi, Göç İşleri Şube Müdürlüğü, Sosyal Yardım Şube Müdürlüğü ve Engelliler ve Rehabilitasyon Şube Müdürlüğü’nün koordineli çalışmaları neticesinde binlerce vatandaşın hayatına dokundu.

 

GÖÇMENLERİN SOSYAL HAYATA UYUM SAĞLAMASINI KOLAYLAŞTIRDIK

2019 – 2020 yılları arasında Göçmen Bilgilendirme ve Koordinasyon Merkezi bünyesinde verilen Eğitim, Hukuki, Psiko-sosyal, Sağlık, Mesleki Eğitim ve İstihdam, Tercümanlık ve Sosyal Hizmet danışmanlık hizmetleri ile toplamda 22.276 göçmenin bu hizmetlerden yararlanması sağlandı. Ayrıca göçmenlere yönelik Türkçe dil kursu ve gezi programları da düzenlenerek sosyal yaşama daha kolay uyum sağlamalarının önü açıldı. Bunun yanında göçmenler için hayata geçirilen projelere çeşitli hibeler alınarak yaşam standartları her geçen gün iyileştiriliyor.

 

100 BİN ADET GIDA 16 BİN HİJYEN KOLİSİ DAĞITTIK

Büyükşehir Belediyesi vatandaşların bu salgından dolayı ortaya çıkan ihtiyaçlarının karşılanması amacıyla Ramazan Ayı ve Covid-19 Pandemi sürecinde ihtiyaç sahibi ailelere 100 bin adet gıda ve 16.000 adet hijyen kolisi dağıtımı yaparak vatandaşın yardımına koştu.

 

ÇÖLYAK HASTALARI UNUTULMADI

Her ay düzenli olarak Çölyak ve Fenilketonüri hastalarına 5kg’lık paketler halinde “Glutensiz Un” dağıtımı yapan ekipler 2019-2020 yıllarında Çölyak ve Fenilketonüri hastalarına toplamda 94.485 Kg un yardımı yaptı. Ayrıca giyim ihtiyacı olan vatandaşın 2019 – 2020 arasında 4.167 parça giyim ve 375 çift ayakkabı ihtiyacı karşılandı.

 

GÜZEL EVİM PROJESİYLE YENİLENDİ VE SICACIK OLDU

‘Güzel Evim’ projesi kapsamında 2019 – 2020 yıllarında ihtiyaç sahibi olan 73 ailenin evlerinin tamirat ve tadilat işini yapan Büyükşehir Belediyesi, ‘Sıcak Yuvam’ projesi ile de ihtiyaç sahibi vatandaşların kış aylarında üşümemesi için 350 adet soba dağıtımı yapıldı.

 

ENGELSİZ BİR BELEDİYE ANLAYIŞI İLE HİZMET VERİYORUZ

Şanlıurfa Büyükşehir Belediyesi Engelliler ve Rehabilitasyon Şube Müdürlüğü olarak Türkiye’nin en modern tesislerinden biri olan Engelliler Koordinasyon Merkezinde kurslarımıza gelen, bakıma muhtaç ve diyalize bağlı hayat sürdüren engelli vatandaşlarımıza haftanın 6 günü servis hizmeti verilmekte. Ayrıca, 19 farklı branşta kurslarda 387 engelli vatandaş yararlanabilmektedir.

 

YADES İLE YAŞLILARIMIZIN UMUDU OLDUK

YADES (Yaşlı Destek Programı) kapsamında Evde Bakım, Sağlık, Temizlik, Ev Ziyareti ve Anket çalışmasından toplamda 12.560 kişi faydalanırken 65 yaş üstü ihtiyaç sahibi 170 vatandaşın evinin bakım onarımı da yine ekipler tarafından gerçekleştirildi.

COVİD-19 Pandemi sürecinde 65 yaş üstü 10.500 vatandaşımız aranarak ihtiyaçları karşılanırken, 1.820 öğün yemek ikramı yapıldı. Öte yandan 65 yaş üstü vatandaşlarımıza,186 Medikal ürün, 312 kişiye Giyecek 485 kişiye Kişisel Bakım Seti, 520 kişiye Temizlik Seti ve 201 kişiye Beyaz eşya yardımı yapılarak ihtiyaçları önemli ölçüde karşılanmıştır.


Etiketler: 402 okunma

Yorum yap

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir