48 yıl sonra savaştıkları topraklarda

Viranşehir Kaymakamlığı ile birlikte Viranşehir’de yaşayan gazilerin isteğini yerine getiren Viranşehir Belediye Başkanı Salih Ekinci, 48 yıl önce savaştıkları topraklara bir kez daha gitmeleri için Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyetine gezi programı düzenledi.

48 yıl önce Kıbrıs’a barışı ve huzuru götürmek için giden ve canlarını ortaya koyan gaziler, uzun bir aradan sonra yavru vatanı görme heyecanını yaşadı. Viranşehir Belediye Başkanı Salih Ekinci’nin de eşlik ettiği gaziler, 48 yıl sonra gittikleri Kıbrıs’ta duygu dolu anlar yaşadı.

Başkan Ekinci ve gaziler, Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti (KKTC) Cumhurbaşkanı Ersin Tatar’ı da ziyaret etti. Ziyaretten duyduğu memnuniyeti dile getiren Cumhurbaşkanı Tatar, Viranşehir’den gelen gazileri KKTC’de görmekten mutluluk duyduğunu ifade etti.

Cumhurbaşkanı Tatar, gazilere olan vefa duygusunu da ifade ettiği konuşmasında, 1974 Barış Harekatı ile Kıbrıs Türkü’nün, bağımsızlığına ve egemenliğine kavuştuğu yeni bir döneme girdiğini ve öncesinde yaptığı tüm fedakarlıkların taçlandırıldığını söyledi.

Gazileri 48 yıl aradan sonra Kıbrıs ila buluşturan Viranşehir Belediye Başkanı Salih Ekinci de, “Onlar için ne yapsak az. Onlara minnet borçluyuz. Bu vatan uğruna canlarını hiçe sayan gazilerimiz için hizmetlerimizi sürdüreceğiz” diye konuştu.


Etiketler: 32 okunma

Yorum yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.