2.El ve Çin telefonlara garanti belgesi verilecek!

2.El ve Çin telefonlara garanti belgesi verilecek!

Ticaret Bakanlığınca hazırlanan ve son aşamaya gelen yeni düzenleme ile ikinci el telefon ve tabletler belirli bir standartta onarılan, sertifikalı ve garantili bir şekilde tekrar satışa sunulabileceğini açıkladı.

Dubai malı ve Replika telefonlar kayıt altına alınıyor

Yapılan düzenleme piyasada “Dubai malı” veya “Replika” olarak bilinen kayıt dışı telefonları kayıt altına alırken, garantisi bitmiş satılmak istenen telefon ve tabletlerin bakanlığın yetki belgesi verdiği telefoncular da garanti belgesi çıkarılabilinecek.

 

Yapılan düzenleme ile kullanım ömrü henüz dolmayan teknolojik ürünlerin tekrar ekonomiye kazandırılmasını, israfın ve çevreye verilen zararların önlenmesini, ithalatın azaltılmasını ve tüketicilerin bütçelerine daha uygun bedelle, güvenli bir şekilde ikinci el cihaz almalarının sağlanması amaçladığını belirtildi.

 

 Ticaret Bakanı Ruhsar Pekcan açıklamasında,

“Mevcut durumda, özellikle ikinci el cep telefonu piyasasında kayıt dışılığın ve güvensizliğin söz konusu olduğunu görüyoruz. Bu durumu ortadan kaldırmak, tüketicilerin güvenli bir şekilde ve sıfır ürünlere nazaran daha düşük maliyetle bu ürünleri satın almalarını sağlamak istiyoruz. Hazırladığımız Yönetmelik taslağı, ülkemizde “yenilenmiş ürün” sisteminin yasal altyapısını oluşturacak.

Bu sayede, tüketicilerimiz kullanılmış teknolojik ürünlerini satarken veya ikinci el ürün alırken güvenli bir şekilde hareket edebilecek. Satın aldığı yenilenmiş ürünle ilgili sorun yaşadığında da garantiden kaynaklanan haklarını kullanabilecek.” denildi.

 

cin-telefonlarina-garanti
cin-telefonlarina-garanti

Bakanlığın onay verdiği telefoncular olacak

Ticaret Bakanı Ruhsar Pekcan, bu kapsamda kullanılmış cep telefonu ve tabletlerin Bakanlıkça onaylı yenileme merkezleri tarafından belirli bir standarda göre yenilenebileceğine ve sertifikalı bir şekilde tekrar satışa sunulabileceğine dikkat çekti.

Ticaret Bakanlığı’ndan “yenileme yetki belgesi” alarak faaliyette bulunacak olan yenileme merkezlerinin, tüketicilerden kullanılmış ürünleri almak ve yenilenmiş ürünleri satmak üzere kendilerine bağlı çalışan “alıcı” ve “satıcı” kanalları oluşturabileceğini anlatan Pekcan, “Yenilenen ürünlerin ambalajında, etiketinde ve reklamlarında “yenilenmiş ürün” ibaresine yer verilerek satışa sunulması ve ayrıca bu ürünlere en az 12 ay garanti verilmesi zorunlu olacak. “ ifadelerini kullandı.


Etiketler: 553 okunma

Yorum yap

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir